środa, 22 maja 2024. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Konferencja w 80. rocznicę powstania Związku Polaków „Młody Las”

2021-11-04 09:00:51 (ost. akt: 2021-11-09 10:29:56)
logo stowarzyszenia Mody Las

logo stowarzyszenia Mody Las

10 listopada br. o godzinie 11:00, w przeddzień Święta Niepodległości, w sali konferencyjnej Karwan w Muzeum Zamkowym w Malborku odbędzie się konferencja popularno-naukowa zorganizowana w 80. rocznicę powstania Związku Polaków „Młody Las”.

Podczas spotkania można będzie zobaczyć między innymi prezentację pt.: „Młody Las – rzecz o wolności zniewolonych” i wysłuchać wykładu prof. Andrzeja Gąsiorowskiego o organizacjach konspiracyjnych działających na Pomorzu ze szczególnym uwzględnieniem Polskiej Armii Powstania, z którą „Młody Las” ściśle współpracował.

Organizatorami konferencji są Stowarzyszenie Społeczno-Kombatanckie Związek Polaków „Młody Las”, Urząd Miasta Malborka, Starostwo Powiatowe w Malborku, Muzeum Zamkowe w Malborku oraz Malborskie Centrum Kultury i Edukacji. Partnerem jest Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku.

- Liczymy na Państwa obecność na konferencji oraz na kultywowanie pamięci o Młodym Lesie. Nie możemy pozwolić na zapomnienie o ludziach, którzy podjęli nierówną walkę z wrogiem Ojczyzny, przypłacając to zdrowiem, a niekiedy i życiem. Nasza pamięć o nich jest moralnym zadośćuczynieniem za ich ofiarę – apelują Kazimierz Cybulski, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Związek Polaków „Młody Las” oraz Maria Seibert, prezes Koła w Malborku.

Związek Polaków " Młody Las " - polska młodzieżowa organizacja konspiracyjna działająca od połowy 1941 r. do końca wojny na Pomorzu Gdańskim, utworzona 5 maja 1941 r. w Malborku z inicjatywy Aleksandra Wiśniewskiego ps. "Ali", Narcyza Kozłowskiego ps."Szary" i Antoniego Janowicza ps."Ksiądz". Wywodziła się z grupy konspiracyjnej powstałej w październiku 1939 r. we wsi Rojewo koło Rypina w środowisku miejscowej młodzieży i nauczycieli, na czele której stał Narcyz Kozłowski. Grupa ta została rozbita na przełomie 1939/1940 roku i wywieziona przez Niemców na Żuławy i Powiśle, młodzież stworzyła tam bazę Związku Polaków Młody Las. Część badaczy przedstawia też wersję o harcerskim rodowodzie organizacji.

Jej struktury istniały wśród przymusowo zatrudnionych w zakładach i gospodarstwach rolnych w rejonie Malborka, Kałdowa, Nowego Stawu, Waplewa, Starego Pola, Brodnicy. Liczyła ponad 30 członków oraz większą liczbę sympatyków i niezaprzysiężonych. Prowadziła głównie działalność służącą krzewieniu patriotyzmu, umacnianiu wiary katolickiej, samopomoc, propagandę (gazetka "Młody Las" z informacjami z nasłuchu radiowego i odezwami), Tajne Uniwersytety Ludowe Młodego Lasu i tajną oświatę wśród polskiej młodzieży wywożonej do Prus Wschodnich. W wyniku zdrady kuriera Bernarda Czołby ps. "Topór", aresztowanego przez Gestapo, w maju 1944 r. doszło do dalszych ofiar. Nieliczne komórki organizacji przetrwały do wyzwolenia Pomorza.

"Organizacja "Młody Las" w maju 1941 roku działała na Pomorzu Gdańskim, także na terenie gminy Nowy Staw. W Trępnowach od 1997 r. znajdował się pomnik upamiętniający członków organizacji i ich poświęcenie. W 2018 r. z prywatnego gospodarstwa rolnego został przeniesiony na Plac Kombatantów w Nowym Stawie dzięki zaangażowaniu głównie Kazimierza Cybulskiego, który poznał tę miejscowość będąc tam pierwszy raz w sierpniu 1965 r.

informacja: Zarząd Główny Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Związek Polaków „Młody Las”