Wtorek, 27 lutego 2024. Imieniny Gagrieli, Liwii, Leonarda

Pierwsza książka współautorstwa absolwenta I LO Jana Zapolskiego-Downara

2021-10-28 12:47:40 (ost. akt: 2021-10-28 13:07:21)
Jan Zapolski-Downar

Jan Zapolski-Downar

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Jan Zapolski-Downar, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku, wieloletni radny Młodzieżowej Rady Miasta Malborka oraz były Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego jest współautorem książki „Młodzieżowa samorządność w Polsce. Analiza i dalsza perspektywa”, którą napisał wraz z Oliwią Wyrzykowską. Książka została opublikowana przez Wydawnictwo RYS z Poznania.

Jan Zapolski-Downar był w gronie najlepszych absolwentów szkół ponadpodstawowych powiatu malborskiego w 2020 roku. Aktualnie jest studentem Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Prawa oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie studiuje ekonomię. Jan Zapolski-Downar ma też już za sobą pierwsze publikacje naukowe w zakresie prawa konsumenckiego i systemu emerytalnego w Imperium Brytyjskim.

Ukończył malborskie liceum ze średnią ocen 5,59. Nagroda Specjalna Starosty Powiatu Malborskiego w 2020 roku została przyznana za aktywność społeczną na rzecz szkoły, miasta, powiatu i regionu. Był przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego i był aktywnym radnym Młodzieżowej Rady Miasta wdrażając różnorodne projekty społeczne. Był inicjatorem i organizatorem pierwszej Konferencji Samorządów Uczniowskich. Na terenie powiatu przeprowadził dwa projekty społeczn epod nazwą Restart Młodości, adresowane do osób starszych i młodego pokolenia. Był współautorem projektu aplikacji mobilnej „After Graduation”, która pomaga w wyszukiwaniu miejsc pracy i stażu dla młodych ludzi. Był także reprezentantem województwa pomorskiego do Sejmu Dzieci i Młodzieży i brał udział w Parlamencie Młodych Rzeczpospolitej Polskiej.

Linki do publikacji:

Młodzieżowa samorządność w Polsce. Analiza i dalsza perspektywa.

Gasnące Imperium - historia Wielkiej Brytanii w ujęciu prawnym, społecznym oraz gospodarczym (artykuł: „Rozwój brytyjskiego systemu emerytalnego na przestrzeni XX wieku”)

Prawo konkurencji i prawo konsumenckie – współczesne uwarunkowania, wyzwania i problemy (artykuł: „Ochrona i prawa konsumenta oraz ich wpływ na inne zasady konstytucyjne zawarte w ustawie zasadniczej Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku”)

informacja: Starostwo Powiatowe w Malborku