Poniedziałek, 26 lutego 2024. Imieniny Bogumiła, Eweliny, Mirosława

Burmistrz nagrodził działaczy kultury

2021-10-25 10:36:34 (ost. akt: 2021-10-25 10:42:51)
na scenie burmistrz, dyrektor MCKiE, prowadząca i nagrodzona Wanda Wolak

na scenie burmistrz, dyrektor MCKiE, prowadząca i nagrodzona Wanda Wolak

W piątkowy wieczór (22/10) w zamkowym Karwanie burmistrz Marek Charzewski zainaugurował Rok Kulturalny 2021/2022. Tradycyjnie podczas tej uroczystości wręczone zostały nagrody za całokształt działalności w zakresie twórczości artystycznej, popularyzacji i upowszechniania kultury. Nagrody wręczali burmistrz i dyrektor Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji Krzysztof Andruszkiewicz. Imprezę poprowadziła Violetta Jankowiak.

W tym roku wyróżnieni zostali:

Wanda Wolak - jest z zawodu ekonomistką a swoją pasję malarską zaczęła rozwijać na emeryturze. Sztuki malarstwa uczyła się sama, utrwalając swoje zainteresowania w dwuletnich warsztatach w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pani Wanda od wielu lat współpracuje z ,,Galerią Nova'' przy Malborskim Centrum Kultury i Edukacji w Malborku. Udziela się również charytatywnie, przekazując swoje prace na licytacjach dzięki czemu jej prace goszczą w wielu domach w kraju, jak i za granicą. Prace Pani Wandy przedstawiają krajobrazy, widoki natury i otoczenia. Pani Wanda samodzielnie doskonaliła swój warsztat, poszukiwała, obserwowała, by uzyskać właściwy efekt.

Beata Grudziecka
- geografka, ceramiczka i muzealniczka .Od 2014 roku prowadzi badania terenowe na Żuławach, dotyczące obecności i związków fliz holenderskich z tym terenem. Od 2015 roku realizuje autorskie zajęcia i warsztaty dla dzieci z zakresu edukacji regionalnej, oparte na dziedzictwie kulturowym obszaru Żuław. Jest jedyną artystką na Żuławach, która wytwarza flizy holenderskie w tradycyjny sposób. Za całokształt swojej działalności otrzymała w 2020r dwa stypendia jedno Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Twórców Kultury w wyniku którego powstała pierwsza w Polsce strona internetowa o flizach holenderskich w Delcie i Dolinie Dolnej Wisły oraz od Marszałka Województwa Pomorskiego stypendium artystyczne w ramach którego powstała autorska wystawa Żuławskie flizy, prezentująca na ośmiu płytkach ceramicznych osiem żuławskich zabytków.

Rafał Baca - od 25 lat pełni funkcję animatora kultury wielu projektów i zajmuje się oprawą muzyczną wielu wydarzeń kulturalnych, wcześniej w Miejskim Domu Kultury, a obecnie w Malborskim Centrum Kultury i Edukacji. Cechuje go ogromna sumienność, zaangażowanie i odpowiedzialność, co jest zawsze gwarancją rzetelnie wykonanej pracy. Dzięki wykazywanej kreatywności, zdolnościom organizacyjnym oraz umiejętnościom sprawnego działania, Pan Rafał zawsze z powodzeniem wykonuje powierzone mu zadania. Jest głęboko zaangażowany w działalność w dziedzinie kultury, co powoduje, że od 25 lat jest głównym ,,filarem'' w zakresie spraw organizacyjnych i technicznych imprez oraz uroczystości kulturalnych organizowanych w naszym mieście.

Gwiazdą wieczoru był niezwykle charyzmatyczny zespół „Blues Connection”, który brawurowo wykonał utwory własne i standardy światowe oraz covery piosenek Tadeusza Nalepy. O tym, że muzycy przypadli publiczności do gustu świadczy fakt, że wykonali aż 4 bisy.

Zespół zagrał w składzie: Michał Jaśkiewicz - gitara, wokal; Piotr Słodkowski – gitara; Krzysztof Słodkowski - gitara basowa; Maksymilian Kreft - instrumenty perkusyjne; Mikołaj Flont – harmonijki.