Wtorek, 5 grudnia 2023. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Zmarł Pan Lebrecht Forke z Nordhon - Honorowy Obywatel Miasta Malborka

2021-10-25 10:33:06 (ost. akt: 2021-10-25 10:51:30)
Lebrecht Forke

Lebrecht Forke

Autor zdjęcia: archiwum miasta Nordhorn

Z ogromnym smutkiem odebraliśmy wiadomość o śmierci Pana Lebrechta Forke - mieszkańca partnerskiego miasta Nordhorn w Niemczech i Honorowego Obywatela Miasta Malborka. Tytuł ten Rada Miasta Malborka nadała mu w 2016 r. Przez 21 lat pełnił funkcję Przewodniczącego Komitetu Partnerskiego w Nordhorn, był Mieszkańcem Roku Nordhorn 2015, otrzymał także Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Nie bez powodu nazywany był w swoim mieście „Mr. Europa”. Zmarł 17 października 2021 r. w wieku 81 lat.

- To ogromna strata i wielki smutek. Pan Forke był jednym z największym promotorów Malborka i Polski w swoim mieście. Doskonale rozumiał, że prawdziwe zjednoczenie Europy dokonuje się przede wszystkim na poziomie społeczności lokalnych, gdzie nie potrzeba polityki i polityków, ale ludzi dobrej woli, zaangażowanych w realizację poszczególnych projektów. Zawsze podkreślał, że w zamian otrzymuje się nowe perspektywy, zdobyte doświadczenie, nową wiedzę, liczne kontakty i przyjaźnie, a przede wszystkim poczucie, że ludzie, pomimo różnic kulturowych, wszędzie są tacy sami, mają podobne problemy i podobne radości, poczucie, że tylko wzajemne zrozumienie i szacunek gwarantują dobrą współpracę. Tego wszystkiego pan Forke uczył przez lata. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci i na zawsze wpisał się w historię Malborka. Rodzinie, Bliskim i Przyjaciołom składamy najszersze wyrazy współczucia – mówi burmistrz Marek Charzewski.

Pan Lebrecht Forke to osoba, która od początku istnienia współpracy pomiędzy Nordhorn i Malborkiem, czyli od roku 1995, wykazywała się niezwykłym zaangażowaniem w nawiązywaniu i pielęgnowaniu kontaktów pomiędzy mieszkańcami obu miast, głównie młodzieży, zachowując przy tym ogromny szacunek dla Polski i Polaków, dla naszej historii i kultury.

Przez 21 lat pełnił funkcję Przewodniczącego Komitetu Partnerskiego w Nordhorn. Miał znaczący wpływ na utworzenie partnerstwa z Malborkiem. Podczas jego przewodnictwa w Komitecie, partnerstwo nasze rozwijało się i pogłębiało nieprzerwanie. Komitet wspierał wymiany mieszkańców, jak również wymiany młodzieży szkolnej i sportowców oraz projekty kulturalne. Sam osobiście brał udział w wielu wydarzeniach związanych z Malborkiem, jego dom był zawsze otwarty dla gości z naszego miasta.

Z wielkim zaangażowaniem forsował projekt stworzenia w centrum Nordhorn Placu Europejskiego i umieszczenia tam pierwszych liter nazw każdego miasta partnerskiego. Większość odwiedzających robi zdjęcia właśnie z tymi znakami. Pan Forke z powodzeniem ubiegał się również o nadanie imienia "Most Malborski" ("Marienburgbrücke") jednemu z mostów w Nordhorn i wystawieniu tablic informujących o miastach partnerskich w mieście. Inicjował także wprowadzenie kursów języka polskiego.

Pod koniec 2012 r., po 21 latach, Lebrech Forke nie przystąpił do kolejnych wyborów do Komitetu Partnerskiego, otrzymał jednak tytuł Przewodniczącego Honorowego. Został również Wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia "Miasta Partnerskie", gdzie do końca służył jego członkom swoim długoletnim doświadczeniem w kontaktach z Malborkiem i innymi miastami partnerskimi.