Niedziela, 3 marca 2024. Imieniny Kingi, Maryna, Tycjana

Już od dziś mieszkańcy Malborka mogą wybierać zwycięzce w programie „Decydujesz, pomagamy”

2017-03-08 15:19:34 (ost. akt: 2017-03-08 15:24:07)

Do 4 kwietnia mieszkańcy Malborka i Miłoradza oraz klienci sklepów Tesco będą decydować, jaka inicjatywa prospołeczna powinna otrzymać dofinansowanie w programie „Decydujesz, pomagamy”. W Malborku i Miłoradzu konkurują między sobą: Fundacja Grupa Zainteresowania Alternatywnego, Oddział Rejonowy PCK w Malborku i Razem dla nowej jakości w gminie Miłoradz. Jedna z nich otrzyma grant na realizację swojego pomysłu.

Wszystko w rękach mieszkańców
Od 8 marca do 4 kwietnia potrwa głosowanie na najlepsze projekty nadesłane do programu „Decydujesz, pomagamy”. Spośród prawie siedmiuset zgłoszeń z całej Polski jurorzy wyłonili 410 finalistów, którzy powalczą o 145 grantów. W programie biorą udział organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne oraz grupy nieformalne, które do 5 lutego, za pomocą internetowego formularza, przedstawiły swój pomysł na wspieranie lokalnych społeczności i zmianę najbliższego otoczenia. Lista finalistów, którzy biorą udział w głosowaniu dostępna jest na stronie internetowej programu.
Uczestnicy programu z całej Polski powalczą o granty o łącznej sumie 750 000 złotych. O tym, kto otrzyma dofinansowanie na zrealizowanie swoich wymarzonych pomysłów, zdecydują mieszkańcy poszczególnych regionów w otwartych głosowaniach w sklepach Tesco.

Odpowiedź na realną potrzebę
Podczas pierwszej edycji „Decydujesz, pomagamy” w całej Polsce oddano ponad 5,5 miliona głosów. To nam pokazało jak bardzo potrzebny i wartościowy dla lokalnych mieszkańców jest ten program. Z pełnym zaufaniem powierzamy ostateczną decyzję mieszkańcom, bo to oni wiedzą, jakie działania będą najbardziej efektywne i przyniosą dla nich wymierne rezultaty. Z niecierpliwością czekamy na projekty, które zostaną wcielone w życie w wyniki drugiej edycji programu – mówi Daria Kulińska Przedstawicielka Rady Fundacji Tesco Dzieciom.

Na potrzeby programu mapa Polski została podzielona na 145 mikroregionów. W każdym z nich Komisja Grantowa wybrała 2 lub 3 najlepsze pomysły. Teraz mieszkańcy danego regionu wyłonią zwycięzców wśród autorów projektów, które dotyczą edukacji, promocji zdrowego stylu życia, rewitalizacji przestrzeni miejskich, aktywizacji osób starszych i wielu innych.

W gronie finalistów znalazły się:
Fundacja Grupa Zainteresowania Alternatywnego kontynuuje projekt „Aktywny wolontariat – sportowy wolontariat” odbywający się podczas Castle Triathlon Malbork. Organizacja planuje przeprowadzenie szeregu szkoleń i warsztatów tematycznych. Każdy wolontariusz otrzyma zaświadczenie i certyfikat o odbytych szkoleniach i warsztatach oraz o pracy w charakterze wolontariusza.

Oddział Rejonowy PCK w Malborku planuje przeprowadzenie akcji „Bezpieczny Malbork z PCK – nauka pierwszej pomocy dla dzieci i młodzieży”. Zajęcia będą przeprowadzone w formie elementarnych szkoleń. Każdy uczeń po ukończeniu szkolenia otrzyma zaświadczenie ukończenia kursu (dwujęzyczne, certyfikowane pieczęcią Europejskiej Rady Resuscytacji). Po ukończeniu szkolenia uczestnicy będą potrafili właściwie zareagować w najtrudniejszych sytuacjach.

Razem dla nowej jakości w gminie Miłoradz. Projekt obejmuje wyposażenie istniejącej świetlicy wiejskiej w Miłoradzu w profesjonalny sprzęt multimedialny pozwalający na realizację innowacyjnych zajęć edukacyjno-sportowych dla dzieci, młodzieży, seniorów. Sprzęt będzie również wykorzystywany przy realizacji prozdrowotnych zajęć sportowo-kondycyjnych dla osób dorosłych i seniorów.
O tym, który projekt zwycięży i otrzyma grant w wysokości 5000 złotych, zdecydują mieszkańcy Malborka i Miłoradza.

Po raz kolejny uczestnicy programu „Decydujesz, pomagamy” zaskoczyli nas innowacyjnością i twórczym myśleniem o swoim najbliższym otoczeniu. Ich propozycje potwierdziły, że doskonale znają potrzeby i problemy swoich lokalnych społeczności, ale przede wszystkim wiedzą, jaka jest recepta na ich rozwiązanie. - mówi Katarzyna Julia Olesińska, koordynatorka Programu „Decydujesz, pomagamy”; Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

Liczy się każdy głos
Każdy może wziąć los w swoje ręce i oddać głos na inicjatywę, która jego zdaniem najlepiej wesprze lokalne społeczności. Zasady głosowania są bardzo proste. W każdym sklepie Tesco klienci sieci za każde dokonane zakupy otrzymają specjalny żeton, który będą mogli wrzucić do urny konkursowej z trzema przegrodami. W ten sposób oddadzą głos na projekt, który ich zdaniem jest najlepszy i to właśnie on powinien otrzymać dofinansowanie na jego realizację. Zwycięży ten pomysł, który otrzyma najwięcej głosów. Już w trakcie głosowania na stronie internetowej programu będzie można obserwować, jak radzą sobie finaliści w poszczególnych regionach. Finałowe wyniki i lista zwycięzców programu zostanie opublikowana w po 17 kwietnia 2017

Więcej informacji o programie „Decydujesz, pomagamy” można znaleźć na stronie internetowej: www.tesco.pl/pomagamy