Sobota, 24 lutego 2024. Imieniny Boguty, Bogusza, Macieja

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania - impreza czytelnicza w SP nr 1

2021-10-11 11:46:41 (ost. akt: 2021-10-11 11:57:29)
dzieci podczas zabawy w klasie

dzieci podczas zabawy w klasie

Autor zdjęcia: archiwum SP nr 1 w Malborku

O tym, jak ważne jest głośne czytanie, zwłaszcza najmłodszym dzieciom, wszyscy wiemy. W środę 29 września br. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 uczestniczyli w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Święto zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.

Coroczne obchody są zbieżne i odnoszą się do rocznicy urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Uczniowie malborskiej „jedynki” po raz kolejny wzięli udział w tej akcji. Już podczas pierwszych godzin lekcyjnych w poszczególnych klasach słychać było piękne głośne czytanie. Czytali młodsi i starsi uczniowie, a także nauczyciele.

Najmłodsi uczniowie klas I-II, przebrani za postać z bajki, wysłuchali fragmentu książki - "Co u słodzików, zamieszanie na leśnej polanie – siła przytulania", opowiadającej o przygodach zwierząt żyjących w polskich lasach. Dzieci poznały bohaterów leśnej polany, przyniosły swoja maskotę „słodziaka”, wypowiadały się na temat „Dlaczego czytanie jest takie ważne?”, wspólnie bawiły się, tańczyły i śpiewały piosenkę "Co u slodziaków". Wykonały także pracę plastyczną, polegającej na narysowaniu wybranego bohatera - słodziaka.

Natomiast uczniowie kl. III-V głośno czytali fragment "Neala na 3 kontynentach - afrykańskie safari". To seria książek podróżniczych, do poznawania których zachęca Nela reporterka. Mała podróżniczka prezentuje swoim rówieśnikom ciekawostki z podróży po świecie, dzieli się zdobytą przyrodniczo-podrózniczą oraz własnymi przeżyciami. W trakcie zajęć uczniowie wypowiadali się na temat korzyści płynących z czytania książek, wyjaśniali pojęcia: ”reporter” oraz „park safari”. Zgłębili wiedzę na temat zwierząt żyjących na safari, oglądając krótki film "Nela - afrykańskie safari" oraz przeglądając książki popularnonaukowe z serii „Afrykańskie safari”. Dodatkowo uczniowie klas trzecich wspólnie wykonali plakat „Zwierzęta zamieszkujące safari”, a ich starsi koledzy – uczniowie klas piątych, pisali opowiadanie na temat "Jak sobie wyobrażasz swoją przygodę na safari”.

W klasach najstarszych głośne czytanie nawiązywało do tegorocznej lektury dziesiątej, jubileuszowej edycji odsłony Narodowego Czytania. Z podziałem na role uczniowie kl. VII i VIII czytali fragment „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej – wyjątkowego utworu, który piętnuje obłudę i zakłamanie. W trakcie zajęć uczniowie poznali krótki portret postaci pisarki, tematykę dramatu oraz pojęcie „dulszczyzna”, które na trwałe weszło do języka potocznego.

Celem imprezy było zachęcanie dzieci i młodzieży do sięgania po książkę, jako sposobu na pożyteczne spędzanie wolnego czasu, bo wiadomo, że czytanie nie tylko rozwija naszą wyobraźnię, ale także poszerza słownictwo, poprawia koncentrację, a przede wszystkim wprowadza we wspaniały świat przygód z literaturą.

informacja i zdjęcia: SP nr 1 w Malborku