Wtorek, 27 lutego 2024. Imieniny Gagrieli, Liwii, Leonarda

,,Noc bibliotek’’ w czytelni biblioteki Szkoły Podstawowej nr 9

2021-10-11 11:40:37 (ost. akt: 2021-10-11 11:44:02)
uczennice z napisem Czytam

uczennice z napisem Czytam

Autor zdjęcia: archiwum SP nr 9 w Malborku

W tym roku Biblioteka SP 9 w Malborku po raz pierwszy wzięła udział w przypadającej 9 października ogólnopolskiej akcji ,,Noc Bibliotek’’ - święcie bibliotek oraz miłośników książek. Poniżej relacja z tego wydarzenia przesłana przez nauczyciela bibliotekarza Adama Liszewskiego:

„W czytelniczej zabawie wzięła udział młodzież klas ósmych, pozostających tego późnego popołudnia pod opieką organizatorów – nauczyciela bibliotekarza p. Adama Liszewskiego i nauczycielki j. polskiego, p. Janiny Łańko. Wydarzenie ,,Noc Bibliotek’’ jest organizowane przez stołeczne Centrum Edukacji Obywatelskiej i odbywa się od roku 2015.

Tematem tegorocznej kolejnej już edycji była dewiza pt.- ,,Czytanie wzmacnia’’. Zwrot ten można interpretować na wiele sposobów – między innymi jako: czytanie wzmacnia rozum. Tak właśnie odpowiadali ,,dziewiątkowi’’ czytelnicy.

Powitanie grupy sympatyków późno-popołudniowego czytania rozpoczęło się w zaciemnionej, klimatycznej czytelni biblioteki szkolnej o godzinie 16:00. Tutaj też rozpoczęła się sympatyczna zabawa. Pierwszym elementem spotkania było sprawdzenie ogólnej wiedzy ze znajomości szkolnej biblioteki. Śmiechu i zabawy z efektami specjalnymi – świeczkami na stołach, było nie mało.

Po pewnym czasie nastąpiło przejście do czytania wybranych przez czytelników (Adę Kratewicz, Olę Pozorską, Łucję Czapp, Alinę Konior, Kingę Borzechowską, Lenę Niedźwiedzką, Alę Stachurską) fragmentów powieści detektywistycznych z towarzyszącą w tle muzyką z filmu ,,Pink Panther Theme’’.

Następna rozwinęła się zabawa: ”Zgadnij zagadkę detektywistyczną?” wykorzystując przy tym elementy dramowe. Wkrótce potem każdy z zespołów czytelniczych otrzymał kopertę z arkuszem papieru i rozwiązywał ,,rozsypane’’ pojęcia związane z literaturą i autorami książek detektywistycznych ( Agatha Chrystie, Hercules Poirot etc.).

Aby nie przesiadywać tylko w czytelni i rozruszać zmysły ruchu i wzroku, czytelnicy musieli wykazać się szybką orientacją przestrzenną na holu i pomieszczeniu stołówki, gdzie słuchając wydawanych poleceń musieli dotrzeć do celu. A celem było odszukanie w ciemności i z latarkami w dłoni ukrytych w różnych punktach pomieszczeń liter, które dały później hasło – ,,Czytam’’.

Po pewnym czasie, miłośnicy czytania znowu ruszyli do poszukiwań z uśmiechami na twarzach, z lupą i latarkami w dłoni. Tym razem szukali „zaginionej książki” ukrytej w pewnym miejscu na terenie biblioteki. W znalezieniu tego stanowiska miała pomóc zagadka z cyklu ,,zgaduj –zgadula’’. Odszukanie książki przysporzyło najwięcej trudności. Ale po kilku minutach wolumin Agathy Chrystie został znaleziony w skrytce za klawiaturą bibliotecznego komputera.

Praktycznie na zakończenie ,,Nocy Bibliotek’’ postanowiliśmy nawiązać do tego, że najlepiej czyta się książki przed udaniem się spać. W ostatnim zaplanowanym punkcie biblioteka zamieniła się w ,,słodką kawiarenkę’’ z migoczącymi płomieniami świeczek. Nasza szkolna akcja „ Noc bibliotek” zakończyła się o godzinie 18.00, w momencie zamknięcia szkoły. Każdy z uczestników „Nocy Bibliotek” otrzymał, pamiątkowe zakładki z logo akcji. Mamy nadzieję, że w kolejnym roku będziemy mogli zaprosić więcej chętnych uczniów-czytelników, by się sami przekonali, że czytanie późno-popołudniowe w bibliotece jest klimatyczne.”


zdjęcia: archiwum SP nr 9 w Malborku