Sobota, 22 czerwca 2024. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Terytorialsi po raz pierwszy ślubowali na swój sztandar

2021-10-04 09:50:12 (ost. akt: 2021-10-04 09:50:47)

W ostatnią niedzielę 3 października 2021 r. odbyła się w Malborku przysięga wojskowa żołnierzy z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wydarzenie to było tym bardziej szczególne, że pomorscy terytorialsi po raz pierwszy ślubowali na swój sztandar.

Podczas oficjalnych obchodów święta Wojsk Obrony Terytorialnej, które miały miejsce 26 września 2021 r. w Warszawie z rąk Ministra Obrony Narodowej, 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio otrzymała swój sztandar. Miniona przysięga była pierwszą w której zaprezentował się poczet sztandarowy pomorskich terytorialsów. Żołnierze mogli na własne oczy zobaczyć, jak wygląda ten wyczekiwany symbol wojennej sławy, tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych obrońców. Uroczystość ta była szczególna z jeszcze jednego względu, trzy lata temu, 30 września 2018 r. w Gdyni przysięgę wojskową złożyli pierwsi pomorscy terytorialsi. Dziś, tamci żołnierze kończą już swój trzyletni cykl szkoleniowy a nowi dołączają do tej swoistej sztafety pokoleń.

Tym razem słowa ślubowania złożyło dwudziestu żołnierzy w tym siedem kobiet. Pochodzą oni z całego województwa pomorskiego i będą służyć głównie w batalionach w Malborku i Słupsku. Za nimi intensywne szesnastodniowe szkolenie podstawowe podczas którego zapoznawali się z podstawami wojskowego rzemiosła. Przed nimi, szkolenie indywidualne, specjalistyczne i zgrywające które zakończy ten trzyletni cykl treningowy.

Osoby, które również chciałyby zobaczyć, jak wygląda sztandar wojskowy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio będą miały taką możliwość już 16 października 2021 r. o godz. 11.00. Wtedy, przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przy placu Władysława Bartoszewskiego 1, odbędzie się uroczystość prezentacji sztandaru brygady lokalnej społeczności z Pomorza. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

por. Tomasz Klucznik
Oficer Prasowy
7 Pomorskiej Brygady
Obrony Terytorialnej
im. kpt. mar. Adama Dedio

Foto: 7 PBOT

http://m.82-200.pl/2021/10/orig/slubowanie-7pbot-7499.jpg