Czwartek, 2 lutego 2023. Imieniny Kornela, Marii, Mirosławy

Terytorialsi z województwa pomorskiego złożą historyczną przysięgę wojskową

2021-09-29 07:37:09 (ost. akt: 2021-09-29 15:43:13)

Żołnierze WOT m.in. z Malborka, Kwidzyna, Słupska czy Kościerzyny wypowiedzą słowa roty przysięgi wojskowej i oficjalnie staną się żołnierzami Wojska Polskiego.

W najbliższą niedzielę, 3 października o godz. 10.00 na terenie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku odbędzie się przysięga żołnierzy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio. Słowa roty przysięgi wypowie 19 ochotników, którzy przed dwoma tygodniami wcieleni zostali w szeregi gdańskiej brygady i ukończyli wyczerpujące 16-dniowe szkolenie podstawowe. Swoją służbę pełnić będą w podległych 7 PBOT batalionach lekkiej piechoty w Słupsku oraz Malborku.
Malborska uroczystość zaprzysiężenia nowych terytorialsów będzie miała wyjątkowy charakter a żołnierze składający wojskowe przyrzeczenie zapiszą się na kartach historii pomorskiej jednostki. Po raz pierwszy bowiem przysięga złożona zostanie na sztandar 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 26 września br. na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, podczas centralnych obchodów święta Wojsk Obrony Terytorialnej, wręczone zostały sztandary wojskowe dla pięciu brygad OT oraz Centrum Szkolenia WOT. W tym gronie znalazła się również 7 PBOT, której żołnierze od tej chwili wierność Ojczyźnie będą ślubować na barwy swojej macierzystej brygady.
Terytorialsi, którzy już niebawem wypowiedzą słowa roty przysięgi to mieszkańcy pochodzący z obszaru całego województwa pomorskiego. Są wśród nich mieszkańcy Malborka, Sztumu, Tczewa, Słupska czy Kościerzyny. Unikatowy charakter służby w WOT pozwala łączyć życie codzienne ze służbą Ojczyźnie, co sprawia, że oliwkowy beret noszą ochotnicy pochodzący często z różnych środowisk, o różnych zainteresowaniach i pasjach, ale połączonych nierozerwalnym węzłem odpowiedzialności za losy Ojczyzny.
Cały proces szkolenia nowego terytorialsa trwa trzy lata i po tym czasie można uznać go za w pełni wyszkolonego żołnierza. Później doskonali on swoje umiejętności w ramach dalszych zajęć rotacyjnych. W pierwszym roku nacisk kładziony jest na zajęcia indywidualne o charakterze ogólnowojskowym. Drugi rok to szkolenia w wybranej przez terytorialsa specjalności. Podczas trzeciego roku żołnierze doskonalą swoją współpracę w ramach różnych pododdziałów. Do tego dochodzi udział w ćwiczeniach poligonowych oraz powołania do zadań realizowanych w ramach funkcjonowania brygady.


Zachęcamy wszystkich chętnych do wstąpienia w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej do kontaktu z Rekruterem WOT odpowiedzialnym za konkretny powiat. Więcej informacji można zasięgnąć odwiedzając stronę https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/.
http://m.82-200.pl/2021/09/orig/210926bsy-233-1-7486.jpg
Maciej Szalbierz
7 PBOT
Foto: DWOT