środa, 28 lutego 2024. Imieniny Ludomira, Makarego, Wiliany

Wieliczka i Malbork – śladami zbytków na liście UNESCO

2021-09-21 08:38:41 (ost. akt: 2021-09-21 08:38:57)

Autor zdjęcia: Stanisław Kmiecik - Zamek Żupny w Wieliczce

Plener Malarski Artystów Niepełnosprawnych „Wieliczka i Malbork – śladami zabytków na liście UNESCO” organizowany jest przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z Fundacją Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie, a w tym roku również z Muzeum Zamkowym w Malborku. Odbędzie się w okresie od 20 do 22 września 2021 r. w Wieliczce Malborku i Kwidzynie.

Tym razem uczestnicy staną przed wyzwaniem jak namalować ogromny i wspaniały zamek krzyżacki w Malborku, zaliczany do najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno-rezydencyjnej w Europie. A przyjadą tu dlatego, że plenery organizowane są w ramach cyklu „Zabytki na Liście UNESCO” - Zamek w Malborku został wpisany na tę listę w 1997 r. Dwa dni spędzą w Malborku (przyjeżdżają 20 września, malują 21 września) a w trzecim (22 września) pojadą do Kwidzynia i namalują znajdujący się tam zamek.

Udział w tegorocznym plenerze zgłosiło ponad 40 uczestników z różnych stron Polski m.in. z: Bytomia, Katowic, Krakowa, Krosna, Krzeszowic, Lublińca, Nowego Sącza, Piekar Śląskich, Pszczyny, Szczecina, Świątnik Górnych czy Włocławka.

Czym są dla osób z niepełnosprawnościami plenery malarskie? Przede wszystkim formą terapii, która pozwala się spełniać i realizować artystycznie pomimo choroby i dolegliwości. Wnoszą do życia uczestników dużo radości. Dają możliwość odwiedzania i poznawania ciekawych miejsc, dla wielu inaczej niedostępnych. Pomagają rozwijać talent pod okiem bardziej doświadczonych uczestników. Są wspaniałą okazją do spotkań z osobami o podobnych problemach i nawiązywania nowych przyjaźni. Wiele osób uczestniczyło już w plenerach wielokrotnie, ale na każdym malarskim spotkaniu pojawiają się też nowe osoby chcące wspólnie tworzyć.
Każdemu plenerowi towarzyszy wystawa prac a możliwość zobaczenia swojego dzieła na wystawie jest niezapomnianym przeżyciem. Wiele prac powstałych w czasie wcześniejszych plenerów zostało też zgłoszonych do różnych konkursów zdobywając nagrody.

Plenery organizowane są od 1999 r. W ramach cyklu „Zabytki na Liście UNESCO” uczestnicy malowali już: Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni oraz Zamek Żupny w Wieliczce, Stare Miasto w Krakowie i Zamościu, manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, drewniane kościoły południowej Małopolski w Binarowej i Sękowej, Halę Stulecia we Wrocławiu oraz cerkwie w Powroźniku, Owczarach, Kwiatoniu i Brunarach Wyżnych. Wyjechali też na Słowację gdzie malowali zespół miejski Bardejowa oraz historyczne miasto Bańska Szczawnica i jego zabytki techniki.

Prace powstałe w czasie tegorocznego pleneru będzie można oglądać na wystawie od października w Muzeum w Kopalni Soli w Wieliczce a następnie w Muzeum Zamkowym w Malborku. Czym zaskoczą oglądających tym razem?