Piątek, 14 czerwca 2024. Imieniny Bazylego, Elizy, Justyny

W niedzielę spotkajmy się po sąsiedzku na placu 3 Maja!

2021-09-15 09:36:11 (ost. akt: 2021-09-15 10:14:11)
kolaż zdjęć zamku, wieży ciśnień, Stacji + i dodanej grafiki

kolaż zdjęć zamku, wieży ciśnień, Stacji + i dodanej grafiki

ZHP Chorągiew Gdańska, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Malborku oraz wychowawcy i uczestnicy Stacji Malbork + zapraszają mieszkańców Miasta Malbork, gości, turystów, a szczególnie sąsiadów na Spotkania Sąsiedzkie 2021 organizowane w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Spotykamy się w niedzielę, 19 września 2021 r. w godzinach 12.30- 16.30 na Placu 3 Maja Malbork! Będzie miło jak przyjdziecie z koszykiem piknikowym, np. samodzielnie upieczonym ciastem. Kochani Sąsiedzi przynieście też zdjęcia do kroniki!

W PROGRAMIE:
12.30 – Otwarcie Spotkań Sąsiedzkich 2021
12.30- 14.30 - Fotobudka
13.00 – występ Artysty Cyrkowego
13.30 – Rodzinne zdjęcie sąsiadów
12.30- 16.30:
- Konkursy z nagrodami
- Kawiarenka z kawą i herbatą – miejsce sąsiedzkich rozmów
- Tworzenie sąsiedzkiej kroniki obszaru rewitalizowanego (zbieramy zdjęcia, opowieści)
- Punkt informacyjny o projekcie Malbork na + - działania społeczne
- Punkt informacyjny o rewitalizacji w Malborku
- Lokalny Punkt Informacyjny o Funduszach Europejskich w Malborku
- Wystawa zdjęć z działania Stacji Malbork + funkcjonującej w ramach projektu współfinansowanego ze środków europejskich
- Aktywności dla dzieci i dorosłych:
• Kraina malowanie twarzy,
• Kraina cudów z papieru,
• Kraina malarska - malowanie dużych obrazów na sztalugach
• Kraina baniek mydlanych
• Kraina pamiątkowych znaczków buttonowych – uczestnicy sami projektują i wykonują znaczki
• Kraina zbaw ruchowych: dmuchane kule, wyścigi dmuchanych dżdżownic, turniej w gigant Dobble, konkursy z nagrodami
• Dmuchaniec

Uczestników będzie obowiązywał regulamin w związku z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa COVID 19 oraz podpisanie oświadczenia o stanie zdrowia i pobranie opaski i płynu dezynfekującego.

- Dzień Sąsiada to pomysł ZHP Chorągwi Gdańskiej przeniesienia sprawdzonych działań w Europie na grunt obszaru rewitalizowanego w Malborku – mówi Beata Matyjaszczyk z ZHP Chorągwi Gdańskiej. - Idea Dnia Sąsiada narodziła się we Francji w 1999 roku. Członkowie Europejskiej Federacji Solidarności Lokalnej (European Federation of Local Solidarity EFLS) zauważyli, że ludzie coraz częściej oddalają się od siebie, więzi społeczne rozluźniają się. Sąsiedzkie święto miało to zmienić, pomóc nam zbliżyć się do siebie. Pomysł EFLS okazał się sukcesem – od 2004 roku święto obchodzone jest w całej Europie i z roku na rok rozprzestrzenia się po świecie. Do Gdańska idea sąsiedzkiego święta dotarła w 2006 roku. Teraz chcemy zaszczepić ten pomysł w Malborku. W ramach Dni Sąsiada stworzymy przestrzeń do spotkania i rozmowy. Przygotujemy zaproszenia, zapewnimy kawę i herbatę, konkursy i gry dla każdego, animacje dla dzieci.

- Pomysł na tego typu imprezę już dawno „chodził mi po głowie”. Czas pandemii trochę przesunął go w czasie. Pierwsze "podejście" do imprezy było w lipcu tego roku, ale ze względu na oczekiwanie na pozwolenia, niestety organizator odwołał je - mówi Anna Olkowska-Jacyno specjalista ds. rewitalizacji. - Zaproponowałam naszemu partnerowi społecznemu ZHP Chorągwi Gdańskiej zaangażowanie do projektu naszego ogromnego potencjału czyli młodzieży, rodziców , ale także seniorów, którzy aktywnie wspierają działania obydwu placówek. Projekt częściowo jest dofinansowany przez Urząd Miasta Malborka w ramach środków z ogłoszonego konkursu dla organizacji pozarządowych na wspieranie działań animacyjnych i integrujących społeczności lokalne z obszaru rewitalizacji. Zresztą to nie jedyne działanie w ramach tego konkursu. Również ciekawym wydarzeniem będą spacery historyczne po dzielnicach w obszarze rewitalizacji, które będzie realizował Odział Przewodnicki PTTK im Stefana Dubyny. Pierszy spacer już 25 września. Cykl spotkań pod nazwą "Na krawędzi - spotkania z historią i współczesnością" ma pokazać różnorodność obszaru Malborka poddanego procesowi rewitalizacji.

Wydarzenie współfinansowane ze środków Miasta Malbork oraz z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020.