środa, 24 lipca 2024. Imieniny Kingi, Krystyna, Michaliny

Fani średniowiecznych walk kibicowali rycerzom podczas turnieju o Puchar Federacji IMCF

2021-09-13 15:40:23 (ost. akt: 2021-09-13 15:57:22)
dwóch walczących rycerzy

dwóch walczących rycerzy

Sportowe Walki Rycerskie to nowa dyscyplina sportu, która od kilku lat zdobywa coraz więcej fanów i przyciąga coraz więcej zawodników na całym świecie. W Malborku takie zawody odbyły się już po raz drugi (pierwszy raz w 2015 r.). Tym razem u podnóża Zamku Krzyżackiego rozegrano międzynarodowy turniej o Puchar Federacji IMCF w Sportowych Walkach Rycerskich.

Zawody miały odbyć się już w zeszłym roku, jednak ze względu na epidemię koronawirusa zostały przesunięte na wrzesień 2021. Niestety, sytuacja nadal jest dość trudna, w wielu krajach czwarta fala nabiera na sile i wprowadzane są obostrzenia, dlatego pomimo zgłoszenia się dużo większej ilości uczestników, udział w nim wzięła tylko część z nich. Jednak ci, którzy przyjechali, z pewnością dostarczyli fanom walk średniowiecznych wielu emocji i wrażeń. Wysoki poziom przedstawicieli z sześciu krajów, różnorodność uzbrojenia i stylów walki pozwoliły zaprezentować oblicze Walk Rycerskich publiczności zgromadzonej na trybunach miejskich.

Przez dwa dni (11-12.09) w szranki stawali zarówno mężczyźni jak i równie waleczne kobiety. Były pojedynki i walki zespołowe. Wszystkie jednakowo zaciekłe i twarde. Belgowie, Estończycy, Włosi, Irlandczycy, Kanadyjczycy oraz Polacy pod czujnym okiem sędziów między innymi z Kanady, Estonii i Stanów Zjednoczonych walczyli o tytuł mistrza w trzech kategoriach: miecz długi, miecz i tarcza oraz broń drzewcowa.

Dodatkową atrakcją były Jarmark IMCF jak również Malborski Jarmark Staroci i Sztuki na zamkowym Międzymurzu zorganizowany przez Malborskie Stowarzyszenie Oś oraz Muzeum Zamkowe.

Wyniki międzynarodowego turnieju o Puchar Federacji IMCF w Sportowych Walkach Rycerskich:

Walki mężczyzn


1v1 Tarcza i Miecz

1. miejsce Marcin Waszkielis (POL)
2. miejsce Marcin Janiszewski (POL)
3. miejsce Karol Tobolski (POL)
Miecz Długi
1. miejsce Krzysztof Szatecki (POL)
2. miejsce Karol Tobolski (POL)
3. miejsce Kyle de Souza-Wearen (IRL)
Broń drzewcowa
1. miejsce Kyle de Souza-Wearen (IRL)
2. miejsce Raivo Ird (EST)
3. miejsce Vito Bezgin (POL)
Walki grupowe 5 vs 5
1. Polska 1
2. Polska 2
3. drużyna Zjednoczonych Królestw (IRL, EST, ITA)

Walki kobiet

Miecz I tarcza
1. miejsce Agnieszka Lasota (PL)
2. miejsce Małgorzata Zięblińska (PL)
3. miejsce Sara Fabbri (ITA)
Miecz długi
1. miejsce Agnieszka Lasota (PL)
2. miejsce Małgorzata Zięblińska (PL)
3. miejsce Sara Fabbri (ITA)

Polska zdobyła 12 medali, Irlandia 4 medale i 1 grupowy, Estonia 1 medal i 1 grupowy, Włochy 1 medal i 1 grupowy. Niestety Belgowie i Kanadyjczycy z Turnieju wracają bez medali.

Organizatorzy Mistrzostw: Federacja IMCF., Urząd Miasta Malborka, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji serdecznie dziękują za pomoc i wsparcie Muzeum Zamkowemu, współorganizatorowi imprezy oraz marce Specjal, sponsorowi turnieju.

Podziękowania skierowano również do partnerów wydarzenia: przedsiębiorstwa Nogat, marki PURISMO, Starostwa Powiatowego, Powiatowego Centrum Zdrowia oraz do mediów: Portal na plus, Radia Malbork oraz codziennej gazety internetowej 82-200.pl.