Sobota, 2 marca 2024. Imieniny Halszki, Heleny, Karola

Europejskie Dni Dziedzictwa – odkryj smaki Pomorza!

2021-09-10 09:57:47 (ost. akt: 2021-09-10 10:14:49)
plakat z nazwą Europejskie Dni Dziedzictwa

plakat z nazwą Europejskie Dni Dziedzictwa

Muzeum Zamkowe w Malborku, koordynator Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie pomorskim, wraz z Obszarem Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot zapraszają na szereg wydarzeń, które zaprezentują uczestnikom różnorodne SMAKI DZIEDZICTWA regionu pomorskiego.

W dniach 11-12 i 18-19 września na całym Pomorzu odbędzie się seria imprez poświęconych nie tylko kulinariom, ale także otaczającym je tradycjom i szeroko pojętemu dziedzictwu kulturowemu oraz historii lokalnej. Specjalne wydarzenia przygotowały m.in. Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Emigracji w Gdyni, Narodowe Morskie w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku i Skansen Archeologiczny Grodzisko w Sopocie.

W Malborku odbędą się dwa wydarzenia, oba w weekend 11-12 września br. Podczas pierwszego z nich można będzie poznać „Zamek w Malborku od kuchni” i przekonać się, co podawano na stół wielkich mistrzów – Konrada von Jungingen i Ulricha von Jungingen.

Druga impreza jest mieszkańcom bardzo dobrze znana. To Malborski Jarmark Staroci i Sztuki Dawnej. Podczas Jarmarku na terenie Muzeum Zamkowego swoje stosika wystawi ok. 100 kolekcjonerów, rzemieślników i sprzedawców. Będą to unikatowe przedmioty, antyki, płyty, militaria, biżuteria, a także nawiązujące do hasła EDD „Smaki Dziedzictwa” zioła, przetwory i wyroby kulinarne. Ważnym punktem wydarzenia, będzie koncert Pawła Ulatowskiego i Lidii Ulatowskiej, czyli Zespołu „Żniwa”. Jednocześnie młodsi goście będą mogli wziąć udział w warsztatach kaligrafii, które odbywać się będą na Międzymurzu, w sąsiedztwie Jarmarku Staroci i Sztuki Dawnej.

Korzystanie z oferty kulturalnej w ramach tego projektu ułatwia specjalna aplikacja, dzięki której szybko i wygodnie można znaleźć lokalne wydarzenie z ciekawą ofertą. Aplikacja nie tylko pokaże nam, jakie wydarzenia są organizowane w naszej okolicy, ale także wyznaczy trasę do wybranej imprezy czy zaprezentuje program w wybranym przedziale czasowym. POBIERZ APLIKACJĘ

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną.

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Opiekunowie lokalnych obiektów i placówek kulturalnych w ramach EDD zapewniają bezpłatny dostęp do zabytków i innych obiektów kultury – muzeów, skansenów, parków, ogrodów – nie zawsze dostępnych na co dzień dla publiczności lub do których wstęp wiąże się z opłatami. Proponują także wiele innych atrakcji, takich jak koncerty, wystawy, festyny historyczne, prezentacje ginących zawodów, wykłady, kiermasze wyrobów artystycznych i rzemieślniczych; zachęcają do obcowania z kulturą i zabytkami, popularyzują wśród społeczeństwa regionalne tradycje i zwyczaje.

WYDARZENIA NA POMORZU:


Smaki Dziedzictwa w Muzeum Emigracji w Gdyni

Wystawa "Odbudowa kościoła św. Jana w Gdańsku 1945-2020"

Zamek w Malborku od kuchni

BULWA TO HOPT!

Letni Jarmark Etnograficzny

Słodkie karmelki

Malborski Jarmark Staroci i Sztuki Dawnej

Zasmakuj historii na zamku w Krokowej

KASZUBY MIĘDZY BLOKAMI. wysmakowane regionalne dziedzictwo

Warsztaty kulinarne "Przy kaszubskiej placie"

Smaki Powiśla


Dzień Twórcy Ludowego


Kulinarna podróż po Gdańsku

Życie jest większe od legend

Kaszëbsczi stół. Wspólne gotowanie! - warsztaty kulinarne w ramach Klubu Doborowego Towarzystwa

XX Jarmark Cysterski w Pelplinie

Szlakiem morskich smaków

„Smaki ziemi zaborskiej. Dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe”

Rajd rowerowy pn. Seniorzy Szlakiem Mennonitów


CUD MIÓD. Posmakuj darów lata


Święto Plonów w Sopocie

Dzień Napoleoński w Sopocie

Nakryto do stołu w Sopocie