środa, 24 lipca 2024. Imieniny Kingi, Krystyna, Michaliny

Terytorialsi z całej Polski szkolą się w Malborku

2021-09-09 08:10:07 (ost. akt: 2021-09-09 08:14:41)

Od poniedziałku szóstego września, przez cztery dni na rzece Nogat u podnóża zamku krzyżackiego w Malborku, trwa szkolenie terytorialsów z całej Polski z eksploatacji łodzi saperskich i silników zaburtowych.

Każda osoba, która w ostatnim czasie spacerowała wzdłuż Nogatu w okolicach kładki dla pieszych mogła zaobserwować łodzie desantowe z żołnierzami na pokładzie, którzy doskonalili swoje umiejętności w obsłudze tego typu sprzętu.

W ostatni poniedziałek w Malborku rozpoczęło się szkolenie terytorialsów z całej Polski zorganizowane przez Dowództwo WOT i 7 Pomorską Brygadę OT z eksploatacji łodzi saperskich i silników zaburtowych. Przez cztery dni żołnierze, podzieleni na zespoły przyswajają sobie wiedzę oraz umiejętności obsługi tego sprzętu.

Łącznie, zostanie przeszkolonych około setki żołnierzy. Co ważne, nabyte przez nich umiejętności, wojsko będzie wykorzystywało podczas działań typowo poligonowych jak np. przeprawy przez przeszkody wodne, ale też w czasie działań kryzysowych, np. powodzi czy podtopień.

Uczestnicy szkolenia poznają charakterystykę techniczną tych łodzi, uczą się jak je transportować, przechowywać czy konserwować. Zdobywają wiedzę z zakresu manewrowania, cumowania, locji śródlądowej, znaków nawigacyjnych, ratownictwa. Zapoznają się z budową i działaniem silnika zaburtowego, ćwiczą podchodzenie do nabrzeża, pracę z wiosłami, manewrowanie przy użyciu silnika czy działanie na sygnał „człowiek za burtą”. Następnie, wykorzystują tą wiedzę w praktyce wykonując zadania zlecone im przez instruktorów podczas pływania łodziami po Nogacie.

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służby 30 tysięcy ochotników. Jest to jedyny rodzaj sił zbrojnych w którym możemy pogodzić swoją dotychczasową pracę zawodową, naukę w szkole ze służbą w wojsku. Jeżeli też, chciałbyś w przyszłości brać udział w takich szkoleniach w ramach WOT skontaktuj się z naszym rekruterem. Na stronie internetowej www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl odnajdziemy dane kontaktowe rekruterów przypisanych do powiatu, w którym mieszkamy i oni na pewno odpowiedzą na pytania dotyczące służby w WOT.

Foto: DWOT i 7 PBOT