Czwartek, 25 lipca 2024. Imieniny Jakuba, Krzysztofa, Walentyny

Spotkanie na temat współpracy z Sölvesborgiem

2021-09-08 15:19:06 (ost. akt: 2021-09-08 15:26:47)
uczestnicy spotkania w gabinecie burmistrza

uczestnicy spotkania w gabinecie burmistrza

W środę, 8 września br. Malbork odwiedził przedstawiciel szwedzkiego miasta partnerskiego Sölvesborg Tomas Petersson, który w tamtejszym urzędzie miasta odpowiedzialny jest między innymi za współpracę z Malborkiem.

Na spotkaniu, poza burmistrzem Markiem Charzewskim obecni byli również Przewodniczący Rady Miasta Malborka Paweł Dziwosz, Sekretarz Miasta Ewa Dąbrowska, przedstawiciele Wydziału Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą oraz Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji.

W czasie pandemii współpraca z naszymi miastami partnerskimi miała niestety prawie wyłącznie charakter wirtualny. Odwołane lub przełożone zostały wszystkie wymiany i projekty, a spotkania on-line nie zastąpią osobistych spotkań. Tym bardziej cieszą pierwsze plany ożywienia kontaktów i organizacji wymian, co było głównym dzisiejszej tematem rozmowy.

Miasto Sölvesborg zaproponowało zorganizowanie spotkań zarówno w Malborku jak i w Szwecji dotyczących współpracy na szczeblu gospodarczym, turystycznym, kulturalnym i sportowym, na które zaproszone zostaną przedstawiciele poszczególnych branż. Podobne spotkania planowane są również z pozostałymi partnerami zagranicznymi.

Przed pandemią, każdego roku miały miejsce wymiany z udziałem różnych grup dziecięcych, młodzieżowych, osób dorosłych oraz seniorów. To najlepsza okazja, aby poznać życie codzienne, zwyczaje oraz radości i troski swoich partnerów. Nawiązane przyjaźnie pielęgnowane są przez wiele lat, prawie każda wizyta wiąże się z rewizytą, czyli kolejnymi spotkaniami. Wszyscy czekają na ponowną możliwość podróżowania, wymiany doświadczeń i poznawania nowych ludzi. Miejmy nadzieję, że wkrótce współpraca z naszymi miastami partnerskimi ponownie nabierze szybkiego tempa.