Czwartek, 22 lutego 2024. Imieniny Małgorzaty, Marty, Nikifora

Uroczysta gala, odznaczenia i koncert na 60-lecie Muzeum Zamkowego

2021-09-07 15:11:12 (ost. akt: 2021-09-08 10:01:16)
burmistrz Malborka wręcza obraz dyrektorowi Muzeum

burmistrz Malborka wręcza obraz dyrektorowi Muzeum

Muzeum Zamkowe w Malborku obchodzi w tym roku 60-tą rocznicę swojego istnienia. Przez sześć dekad przeszło ogromną metamorfozę, z roku na rok wraca jego dawna świetność, którą chce podziwiać coraz więcej turystów. Zamek zawsze był i jest nadal największym skarbem miasta, podobnie jak dla swoich miast są zamki w Kwidzynie i Sztumie.

Główne uroczystości obchodów jubileuszu odbyły się w poniedziałek, 6 września br. w przepięknej scenerii Wielkiego Refektarza na Zamku Średnim. Poprzedzone były konferencją naukową z udziałem dyrektorów innych placówek muzealnych.

Po tragicznych w skutkach działaniach II wojny światowej wydawałoby się, że blask malborskiej twierdzy gaśnie, na szczęście znaleźli się pasjonaci, którzy starali się uratować i zachować to, co pozostało i spróbować drobnymi krokami naprawiać zniszczenia. Aż w końcu przyszedł 1 stycznia 1961 roku, jedna z najważniejszych dat w historii zamku, a na pewno najważniejsza we współczesnych dziejach naszego zabytku. Wtedy to właśnie powołano Muzeum Zamkowe - instytucję mającą na celu przywrócenie dawnej świetności tego obiektu. Pierwszym dyrektorem MZM został Henryk Raczyniewski. Po 60 latach można z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że cel ten został w pełni zrealizowany. Największym tego dowodem jest fakt wpisania zamku w 1997 r. na prestiżową listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na poniedziałkowej uroczystości nie zabrakło znamienitych gości. Gratulacje na ręce dyrektora dr hab. Janusza Trupindy złożył Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich. Wojewoda wraz z dyrektorem MZM wręczyli również medale i odznaczenia zasłużonym pracownikom – 3 Brązowe Krzyże Zasługi, 37 medali złotych, 10 srebrnych i 9 brązowych za długoletnią służbę oraz 4 Medale Komisji Edukacji Narodowej. 8 Odznak Honorowych Zasłużony dla Kultury Polskiej w imieniu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wręczyła Dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Paulina Fiorjanowicz.

Słowa uznania wyraził także Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, który na ręce dyrektora przekazał najwyższe odznaczenie samorządu województwa pomorskiego - medal „De nihilo nihil fit” („Z niczego nic nie powstaje”).

Uroczystość swoją obecnością zaszczycił obecny, 66-ty Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego o. Frank Bayard, który przyjechał do Malborka z Wiednia, gdzie zakon ma swoją siedzibę.

Spotkanie zakończyło się przepięknym koncertem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją wybitnej dyrygentki Agnieszki Duczmal. Goście wysłuchali utworów wielkich polskich kompozytorów – Barbary Kaszuby, Antoniego Dworaka i Wojciech Kilara.