Piątek, 9 grudnia 2022. Imieniny Anety, Leokadii, Wiesława

Wystawa "Stalag XX B - historia nieopowiedziana" już otwarta! Muzeum Miasta Malborka zaprasza!

2021-08-20 16:25:42 (ost. akt: 2021-08-20 18:25:16)

W piątek 20 sierpnia w Muzeum Miasta Malborka odbyło się oficjalne otwarcie wystawy "Stalag XX B - historia nieopowiedziana". Nikt wcześniej nie podjął na szeroką skalę tematu obozu jenieckiego, który do 1945 r. funkcjonował, w miejscu, które do dziś jest dzielnicą Malborka.

Przybyłych gości przywitała Dorota Raczkowska - Dyrektor Muzeum Miasta Malborka oraz Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski. Przemawiali również wiceburmistrz miasta partnerskiego Stadt Monheim am Rhein oraz Dr Alexander Berner historyk miejski Monheim am Rhein.

Wystawę będzie można oglądać od 21 sierpnia bez wcześniejszego pobierania wejściówki. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających w budynku Muzeum Miasta Malborka przy ul. Kościuszki 54 w Malborku do końca roku, od wtorku do piątku w godzinach 10:00 – 16:00 i w soboty od 11:00 do 15:00.

Na wystawie można zobaczyć niepublikowane dotąd fotografie – głównie ze zbiorów prywatnych rodzin jeńców brytyjskich, francuskich i włoskich, pamiątki osobiste, korespondencję, fragmenty pamiętników pisanych przez jeńców w czasie pobytu w Stalagu XX B, podczas Długiego Marszu i po powrocie do domu. Głównym eksponatem wystawy obiekt unikatowy, który stał się punktem wyjścia do całej narracji wystawy – mural namalowany przez jeńców brytyjskich podczas II wojny światowej, który ocalał i dziś znajduje się w muzealnych zbiorach.

Po otwarciu wystawy i zwiedzaniu, delegacja uczestników zapaliła znicze i złożyła kwiaty pod Pomnikiem Jeńców Wojennych Stalagu Marienburg XXB na cmentarzu komunalnym.

Patronat honorowy nad wystawą objęły Ambasada Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Warszawie oraz Ambasada Francuska, a także Marszałek Województwa Pomorskiego. Patronat medialny wystawie przyznało Radio Gdańsk oraz TVP 3 Gdańsk.

Partnerami wystawy są: miasto Monheim am Rhein, Anglo Polish Society Bristol and the South West, Muzeum Historyczno-Wojskowe w Toruniu, Stowarzyszenie Dawna Wozownia, Polsko-Amerykańska Fundacja Upamiętnienia Obozów Jenieckich w Szubinie, Gmina Miłoradz, Miasto i Gmina Nowy Staw, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Malborku, firma ECO Malbork oraz firma NYBORG – MAWENT.