Poniedziałek, 26 lutego 2024. Imieniny Bogumiła, Eweliny, Mirosława

Wystawa o Stalagu XX B już w tym miesiącu

2021-08-05 15:14:18 (ost. akt: 2021-08-06 10:15:12)

Dwa tygodnie zostały do otwarcia wystawy czasowej "Stalag XX B – historia nieopowiedziana" organizowanej przez Muzeum Miasta Malborka. Oficjalne otwarcie wystawy dla zaproszonych gości odbędzie się 20 sierpnia. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do końca roku.

http://m.82-200.pl/2021/08/orig/stalag-7309.jpg
"Historia nieopowiedziana" rzeczywiście taką jest. Dotychczas nie powstała żadna monografia Stalagu XX B i nikt nie podjął tego tematu na taką skalę. Dlatego do organizacji wystawy Muzeum zaprosiło naukowców, pasjonatów i instytucje, które merytorycznie związane są z tematyką wojennych obozów jenieckich.

Na wystawie będzie można zobaczyć niepublikowane dotąd fotografie - głównie ze zbiorów prywatnych rodzin jeńców brytyjskich, francuskich i włoskich, pamiątki osobiste, korespondencję, fragmenty pamiętników pisanych przez jeńców w czasie pobytu w Stalagu XX B, podczas Długiego Marszu i po powrocie do domu. Głównym eksponatem wystawy będzie obiekt unikatowy, który stał się punktem wyjścia do całej narracji wystawy - mural namalowany przez jeńców brytyjskich podczas II wojny światowej, który ocalał i dziś znajduje się w muzealnych zbiorach.

- Praca nad wystawą wciąż dostarcza nam wielu wzruszeń, szczególnie kontakt z rodzinami byłych jeńców, które odbywają sentymentalne podróże do miejsca zniewolenia swoich ojców i dziadków. Ich ogromne wsparcie emocjonalne, zaangażowanie i chęć dzielenia się pamiątkami i wspomnieniami, dowodzi, że przyszedł dobry czas na to, by w końcu opowiedzieć tę "nieopowiedzianą historię" – informuje Muzeum Miasta Malborka.

Patronat honorowy nad wystawą objęły Ambasada Królestwa Wielkiej Brytanii i
Irlandii Północnej w Warszawie oraz Ambasada Francuska, a także Marszałek Województwa Pomorskiego. Patronat medialny wystawie przyznało Radio Gdańsk oraz TVP 3 Gdańsk.