Niedziela, 14 lipca 2024. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

3 zabytki z Malborka w konkursie "Zabytek zadbany"

2017-03-06 09:57:09 (ost. akt: 2017-03-06 10:02:48)

Znamy już listę obiektów, które przeszły procedurę formalną i zakwalifikowały się do konkursu Zabytek Zadbany 2017. W tym roku są to aż 94 obiekty z 15 województw! Na listach znalazły się trzy zabytki z naszego miasta.

Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

W konkursie biorą udział trzy obiekty z Malborka.
W kategorii ochrony wartości zabytkowej pojedynczego obiektu:
- obwarowania staromiejskie (kat. A)
- kościół NMP w zespole zamkowym (kat. A)
W kategorii adaptacji obiektów zabytkowych:
- Szpital Jerozolimski (kat. C)

Pełna lista zabytków na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa

Konkurs promuje właściwe użytkowanie zabytkowych obiektów, ochronę substancji zabytkowej podczas wykonywanych remontów, utrzymanie estetycznego wyglądu budowli oraz ich otoczenia. Ocenie Jury konkursowego podlegać będzie jakość i zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych, a także rewitalizacyjnych. W tym roku została wprowadzona nowa kategoria właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem, w której ocenie podlegają długotrwałe działania godne wyróżnienia ze względu na systematyczność i zaangażowanie w opiece nad zabytkiem.

Laureatów i wyróżnionych w konkursie poznamy na uroczystej gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się 19 kwietnia br. w Bydgoszczy.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków (18 kwietnia) obchodzony jest na całym świecie. Jego ideą w Polsce jest prezentowanie dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla krajowego, europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego oraz uhonorowanie konserwatorów i właścicieli zabytków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do ich ratowania.