środa, 28 lutego 2024. Imieniny Ludomira, Makarego, Wiliany

Zielone przystanki, łąki kwietnie, nowe nasadzenia – naturalnie w Malborku!

2021-07-22 12:00:00 (ost. akt: 2021-07-22 13:39:45)
zielony przystanek autobusowy

zielony przystanek autobusowy

W tym roku Malbork zazielenił się i ubarwił kwietnymi łąkami. W mieście pojawiły się też nowe nasadzenia, dzięki którym podczas spacerów jesteśmy bliżej natury.

Z inicjatywy mieszkańców Malborka w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021 powstały trzy pierwsze „Zielone Przystanki”. Przystanki autobusowe na ul. Kotarbińskiego, na skrzyżowaniu ulic Kotarbińskiego i de Gaulle’a oraz przy dworcu PKP już zostały ozdobione roślinami, które w przyszłości stworzą naturalne zielone ściany. Teraz czas na oczekiwanie na komunikację miejską będzie dużo przyjemniejszy a całe otoczenie bardziej estetyczne i przyjazne zarówno środowisku jak i przebywających tam osób.

Na przystanku na ul. Kotarbińskiego posadzono do gruntu: jeżówki, trzcinniki, funkie, graby (zielona ściana), irgi i jałowce; na skrzyżowaniu ul. Kotarbińskiego z ul. de Gaulle’a posadzono do gruntu: funkie, trzcinniki, ostróżki i rdesty oraz ustawiono dwie donice, w których posadzone zostały: jałowce, berberysy, astry jesienne, macierzanki i hortensja bukietowa. Trzeci przystanek zlokalizowany przy dworcu PKP został urządzony w następujący sposób: do wiaty przystankowej zostały zaprojektowane i zamontowane dwie podpory pod pnącza, natomiast wzdłuż ściany zostały ustawione trzy donice, w których posadzono: kiwi pstrolistne, bluszcz pospolity, clematis ‘Rubens’, hortensje bukietowe, jałowce, berberysy, astry jesienne oraz rudbekie.

Poza tym w 10 lokalizacjach Malborka pojawiły się kolorowe łąki kwietne, które cieszą nasze oczy barwami kwitnących roślin. Łąki stanowią nie tylko piękne i pachnące naturalne dywany, są również doskonałym miejscem do życia dla ok. 300 gatunków pożytecznych zwierząt - małych ssaków, gadów, płazów, owadów, oraz zapylaczy, w tym pszczół, które zbierając pyłek pełnią pożyteczną rolę w ekosystemie. Dają także możliwość rozwoju kwietnych chwastów polnych, które w dobie intensywnego użytkowania pól znikają z rolniczego krajobrazu.

Lokalizacje: 1. zielony pas wzdłuż ul. Ledóchowskiej, 2. teren przy ul. Kotarbińskiego, 3. park przy ul. Ciepłej, 4. park/plac zabaw przy ul. Kwiatkowskiego, 5. skwer na pl. Esperanto, 6. teren przy ul. Mickiewicza, 7. róg u zbiegu ul. Słupeckiej i Pola 2, 8. "trójkąt" przy zjeździe na dworzec PKP, 9. przy boisku i placu zabaw na ul. Andersa, 10. róg u zbiegu ul. Słupeckiej i Pola.

Jeśli wspólnie zadbamy o nasze rośliny, nie będziemy ich deptać i niszczyć, to będą ozdobą miasta i wspaniałym widokiem podczas spacerów przez wiele lat.