Sobota, 13 lipca 2024. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Mikroskop dla szpitala, pieniądze dla MOPS i lekarstwa dla Stacji Socjalnej od dr Meyla z Zakonu Joannitów

2021-07-19 13:16:08 (ost. akt: 2021-07-19 14:37:12)
dr. Meyl, Jacek Wojtuszkiewicz i Paweł Chodyniak

dr. Meyl, Jacek Wojtuszkiewicz i Paweł Chodyniak

W poniedziałek Stację Socjalną Joannitów odwiedził dr Christian Meyl – Honorowy Obywatel Miasta Malborka, członek Zakonu Joannitów i wielki przyjaciel naszego miasta. Towarzyszyli mu żona Sigrid Meyl oraz przyjaciel, również Joannita, Eberhard von Radetzky.

Dr Meyl nigdy nie przyjeżdża do Malborka z pustymi rękami. Od ponad 20 lat wspiera mieszkańców, przekazując dla tych najbardziej potrzebujących lekarstwa, sprzęt medyczny czy środki opatrunkowe, które potem wydawane są w Stacji za darmo. Tym razem przywiózł materiały za 30 tysięcy euro, kolejna partia przyjedzie we wrześniu.

Dużą niespodzianką był dwustanowiskowy mikroskop przekazany dziś na ręce dyrektora Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku Pawła Chodyniaka. Na tym sprzęcie pracować mogą jednocześnie dwie osoby, co jest szczególnie ważne podczas szkoleń nowych pracowników. Mikroskop podarował jeden z niemieckich uniwersytetów po zamknięciu jednego z wydziałów uczelni.

Kolejne wsparcie, tym razem finansowe, przekazane zostało dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Jackowi Wojtuszkiewiczowi. Otrzymał on 1500 euro, czyli ok. 6 000 zł na remont mieszkania chronionego dla kobiet, które doświadczają przemocy domowej. Lokal ten został otwarty 7 lat temu, również z inicjatywy dr Meyla i z jego pomocą pieniężną.

Po spotkaniu goście udali się w dalszą podróż. W trakcie pobytu planują odwiedzić wszystkie 10 stacji, które prowadzą na Pomorzu oraz Warmii i Mazurach. Swoją „misję” w Polsce dr Meyl prowadzi już od 28 lat, a jego działania docenił również papież Franciszek, który osobiście podziękował mu za pomoc potrzebującym.

Współpracę z Joannitami koordynuje Pan Jerzy Fryc, kierownik Stacji Socjalnej Joannitów w Malborku.