Czwartek, 30 maja 2024. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Nowe autobusy elektryczne już na ulicach Malborka

2021-07-16 14:03:52 (ost. akt: 2021-07-22 08:22:49)
trzy autobusy elektryczne

trzy autobusy elektryczne

W piątek, 16 lipca br. odbyło się uroczyste wprowadzenie do ruchu miejskich autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą ładowania. Pierwsze trzy autobusy marki Solaris typu Urbino 12 Electric kursują już na ulicach naszego miasta. Wkrótce dołączą do nich kolejne trzy, co będzie stanowiło 60% taboru, ponieważ po mieście jeździ 10 autobusów.

Na uroczystości w siedzibie MZK zaproszeni goście mieli okazję zobaczyć nowe pojazdy oraz stacje ładowania jak również przejechać się po mieście pierwszą trasą komunikacji miejskiej. O historii malborskiego transportu miejskiego opowiedział w trakcie przejazdu Bogdan Mąder, prezes PTTK, Odział Malbork.

Pojazdy przed pierwszym kursem w miasto poświęcił ks. dr Arkadiusz Śnigier.

Prezez MZK Małgorzata Zemlik podziękowała na wstępie wszystkim obecnym za przybycie oraz wszystkim, którzy przyczynili się do sfinalizowania tego przedsięwzięcia. Podkreśliła, że w chwili obecnej jesteśmy w połowie inwestycji. Obecnie MZK posiada 3 sztuki 12-metrowych autobusów elektrycznych oraz 3 podwójne stacje wolnego ładowania. W miesiącu sierpniu czekają na kolejne 3 sztuki autobusów oraz na 2 stacje szybkiego ładowania, które zostaną posadowione przy Cmentarzu Komunalnym oraz na Piaskach na pętli autobusowej.

- Wspólne działania doprowadziły nas do chwili obecnej, gdzie z dumą prezentujemy nowoczesne, wyposażone w baterie o pojemności 240 kWh, autobusy. Autobusy posiadają klimatyzację oraz system monitoringu, dzięki któremu zarówno pasażerowie jaki i kierowcy będą czuli się bardziej bezpieczni. Autobusy mogą pomieścić 75 pasażerów. Są w 100% ekologiczne. Dzięki tym pojazdom wyemitujemy do środowiska o 13 ton rocznie mniej składników CO2. Pojazdy są bardzo ciche, co w sposób znaczny wpłynie na komfort podróży. W chwili obecnej widzą Państwo trzy podwójne stacje wolnego ładowania , każda o mocy 80 kW 2x40 kW. Ładowarki szybkiego ładowania będą miały moc 200 kWh. Autobus co 2 – 3 godziny będzie ładował baterie przez ok. 15 minut – powiedziała prezes MZK. - Inwestycja ta stawia Malbork w czołówce elektryfikacji komunikacji miejskiej w Polsce. Jesteśmy dumni z tego powodu i nie zamierzamy na tym zakończyć wymiany taboru. W następnych latach planujemy zakupić jeszcze co najmniej 4 elektryczne autobusy ale już 10-metrowe – dodała.

Inwestycja nie byłaby możliwa bez zewnętrznego finansowania. 85% wartości zadnia pochodzi z projektu finansowanego przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych ze środków otrzymanych w ramach umowy o dofinansowanie Projektu "Elektryfikacja komunikacji miejskiej w Malborku" w ramach działania 6.1 Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach oś priorytetowa VI Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. 15% wartości zamówienia pochodzi z projektu finansowanego przez Pomorski Fundusz Rozwoju Sp. z o.o. ze środków Województwa Pomorskiego w ramach Produktu Finansowego – Pożyczka Miejska Inwestycja pn. „Wymiana autobusów na autobusy elektryczne w mieście Malbork”.

Prezes MZK podziękowała również przedstawicielom wszystkich instytucji, które zaufały w sukces tego projektu, wspierały inwestycję na każdym jej etapie i dały środki finansowe, bez których ta realizacja nie byłaby możliwa. A są to Pomorski Fundusz Rozwoju, Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Urząd Miasta Malborka, Rada Miasta Malborka, Firma Doradcza Consultants Ltd., firma Public Transport Consulting, Zakład Elektryczno-Budowalnemy ENERGOBUD, firma Solaris & Coach, firma Ekoenergetyka Polska, pracownicy oraz Rada Nadzorcza MZK.

informacja: MZK Malbork