Niedziela, 14 lipca 2024. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

Pozdrowienia z Prus Wschodnich na nowej wystawie Stowarzyszenia Szpitala Jerozolimskiego

2021-07-15 12:30:48 (ost. akt: 2021-07-15 12:40:41)
zaproszeni goście na otwarciu wystawy

zaproszeni goście na otwarciu wystawy

W środę (14.07) w Galerii Nova w Szpitalu Jerozolimskim odbył się wernisaż wystawy pod tytułem „Pozdrowienia z... Prus Wschodnich. Barwne wspomnienia z cesarskich czasów”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Wspierania Szpitala Jerozolimskiego, Kulturzentrum Ostpreussen (Centrum Kultury Prus Wschodnich) w Ellingen i Malborskie Centrum Kultury i Edukacji.

Na wystawie zobaczyć można przede wszystkim piękne stare pocztówki oraz drobne pamiątki ze zbiorów Centrum w Ellingen, Archiwum Fotograficznego Prus Wschodnich i Wschodniopruskiego Muzeum Krajowego w Lüneburgu.

Wystawę w polsko-niemieckiej wersji otworzył dyrektor Centrum w Ellingen na Bawarii dr Wolfgang Freyberg, który podkreślił, że podobna ekspozycja znajduje się w ich instytucji. Towarzyszyła mu Gabriela Blank z Ansbach, odpowiedzialna za kontakty Frankonii Środkowej z województwem pomorskim. W zeszłym roku miały odbyć się obchody 20-lecia tego partnerstwa, jednak ze względu na pandemię musiały zostać odwołane. Aby podkreślić znaczenie współpracy pomiędzy obydwoma regionami pani Blank napisała książkę ze wspomnieniami uczestników wspólnych projektów od początku powstania partnerstwa aż do teraz. Jeden z pierwszych egzemplarzy z dedykacją podarowała burmistrzowi Markowi Charzewskiemu.

Włodarz podkreślił znaczenie współpracy ze Stowarzyszeniem na rzecz ratowania budynku Szpitala Jerozolimskiego i podziękował za organizację tej oraz wszystkich poprzednich wystaw, które pokazują, jak żyło się na naszych terenach przed ponad stu laty.

Tradycyjnie już na lipcowy wernisaż z Niemiec przyjechali bracia Mathias i Joachim Eggert, synowie Edwina Eggerta. Pierwszy z nich podziękował za zorganizowanie wystawy i przekazał pozdrowienia od dr Klausa Hempricha, który tym razem ze względów zdrowotnych niestety nie mógł przyjechać do Malborka, ale zapewnił, że odwiedzi miasto za rok.

Edwin Eggert i dr Klaus Hemprich wspólnie z dr Hansem Kalteneckierem byli założycielami Stowarzyszenia Wspierania Szpitala Jerozolimskiego i są Honorowymi Obywatela Miasta Malborka.