Czwartek, 25 lipca 2024. Imieniny Jakuba, Krzysztofa, Walentyny

Wakacje 2021 z Fundacją Muszkieterów również dla dzieci z Malborka

2021-07-14 11:45:16 (ost. akt: 2021-07-14 11:49:12)
logo Fundacji Muszkieterów

logo Fundacji Muszkieterów

W tym roku, dzięki inicjatywie Fundacji Muszkieterów, którą tworzą właściciele sklepów Intermarché i Bricomarché oraz akcji Wakacje z Muszkieterami, 550 dzieci pochodzących z rodzin niezamożnych oraz podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych wyjedzie po raz pierwszy na wakacje. W tej grupie jest również siedmioro dzieci z Malborka.

W ubiegłym roku aż 54% rodzin przyznało, że żadne z ich dzieci nie wyjechało na wakacje (dane CBOS). Jednym z najczęściej wymienianych powodów była sytuacja gospodarstwa domowego. Wpływ na ten wynik miała także pandemia.

Mali Muszkieterowie mieszkają w różnych zakątkach Polski. Na swoje pierwsze w życiu wakacje wybierają się do Julinka, parku rozrywki położonego w sercu Puszczy Kampinoskiej. Pierwszy obóz zaczął się już 27 czerwca, planowanych jest 5 turnusów. Podczas każdego z nich czeka na dzieci wiele atrakcji. Jedną z nich jest trening szermierki przeprowadzony przez Ambasadorki Wakacji z Muszkieterami – florecistki Klubu Uczelnianego AZS reprezentujące Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Grupa Muszkieterów może się pochwalić kilkunastoletnią tradycją wspierania szermierzy z klubu Warta Muszkieterowie Poznań i z radością kontynuuje tę działalność również w ramach akcji Wakacje z Muszkieterami.

- Mali Muszkieterowie to dzieci, które osiągają dobre wyniki w nauce i dzielnie stawiają czoła codzienności. Ich postawa jest godna naśladowania. Wyjazd jest dla nich nagrodą, ale też czasem, w którym staramy się umacniać ich wiarę w siebie i własne możliwości. Sportową postawę z pewnością zaprezentują dzieciom szermierze – mówi Marek Feruga, prezes Fundacji Muszkieterów.

Wyjazdy finansowane są dzięki Fundacji Muszkieterów, którą tworzą właściciele sklepów Intermarché i Bricomarché oraz dzięki klientom sklepów tych sieci, którzy zapełnili fundacyjne skarbonki ustawione przy kasach lub zakupili torby oznaczone logo Fundacji. Właściciele sklepów współpracują z takimi organizacjami jak Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie, Gminne Ośrodki Pomocy, Domy Dziecka, Szkoły Podstawowe oraz inne organizacje pozarządowe. W ciągu ostatnich trzech edycji akcji Wakacje z Muszkieterami, Fundacja udzieliła wsparcia podopiecznym z ponad 4500 organizacji. Dzięki temu pomoc trafiła do najbardziej potrzebujących osób.

- Właściciele sklepów znają problemy, z jakimi spotyka się na co dzień lokalna społeczność. Cenią sobie dobre relacje z lokalnymi instytucjami pomocowymi. Dzięki tej współpracy dzieci z miejscowości, w których prowadzą sklepy jadą na wymarzone wakacje. – mówi Marek Feruga, prezes Fundacji Muszkieterów. – Razem możemy wszystko! – dodaje.

Kolonie odbywają się pod okiem wykwalifikowanej kadry opiekunów. W planach są między innymi wycieczka do Warszawy, warsztaty artystyczne oraz trening szermierki. Każdy z turnusów przyjmie około 100 dzieci i młodzieży w wieku 8-14 lat.

O Fundacji Muszkieterów
Fundacja Muszkieterów powstała w 2002 roku z inicjatywy właścicieli sklepów Intermarché i Bricomarché w Polsce. Przez 19 lat działalności przekazała ponad 19 mln zł na cele społeczne i charytatywne. Jej głównym celem jest pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej, w szczególności dzieciom. Fundacja, zgodnie z wartościami Grupy Muszkieterów dotyczącymi dzielenia się zyskami z potrzebującymi, podejmuje liczne inicjatywy dobroczynne i prospołeczne w miejscowościach, w których działają sklepy Intermarché i Bricomarché. Dodatkowo wspiera pracowników Grupy Muszkieterów znajdujących się w trudnej sytuacji.

Wśród najważniejszych akcji Fundacji Muszkieterów wymienić można akcję Wakacje z Muszkieterami (w ramach poprzednich 3 edycji akcji Fundacja Muszkieterów zorganizowała wakacje dla 3000 dzieci, które ze względu na swoją sytuację finansową lub rodzinną nie miałyby możliwości wyjazdu na wakacje), budowę placów zabaw (dotychczas powstało 140 muszkieterskich placów zabaw w całej Polsce), wsparcie związane z epidemią koronawirusa (artykuły higieniczne i dezynfekcyjne oraz środki czystości o wartości ponad 120 tys. zł przekazane do 20 ośrodków w Polsce – głównie domy pomocy społecznej, ale także m.in. hospicjum czy zakład opiekuńczo-leczniczy) czy organizowaną w latach 2001-2014 akcję „Konwój Muszkieterów”, w ramach której instytucjom pomocowym w ponad 200 miejscowościach w Polsce przekazano darowizny pieniężne i rzeczowe o wartości ponad 10 mln złotych.

informacja: Fundacja Muszkieterów