Sobota, 22 czerwca 2024. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Koncert Pawła Ratajka na otwarcie Malborskich Warsztatów Akordeonowych

2021-07-12 13:39:35 (ost. akt: 2021-07-12 17:01:49)

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. I. J. Paderewskiego oraz Centrum Edukacji Artystycznej zapraszają miłośników akordeonu oraz melomanów z Malborka na koncert otwierający Malborskie Warsztaty Akordeonowe.

19 lipca br. godz. 18.00 w Sali koncertowej szkoły muzycznej wystąpi tegoroczny absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku – akordeonista Paweł Ratajek. W jego wykonaniu usłyszmy transkrypcje utworów Jana Sebastiana Bacha czy Domenico Scarlattiego jak również utwory francuskiego wirtuoza akordeonu Richarda Galliano. Wstęp na koncert jest wolny.

Biografia artysty:

Paweł Ratajek z wyróżnieniem ukończył PSM I stopnia w Starogardzie Gdańskim, OSM I i II stopnia w Gdańsku oraz Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie prof. dra hab. Krzysztofa Olczaka oraz dra hab. Pawła Zagańczyka. Jego talent i umiejętności wielokrotnie doceniane były przez profesorów i ekspertów muzyki akordeonowej. Jest laureatem wielu konkursów akordeonowych zarówno ogólnopolskich jak i międzynarodowych. Był uczestnikiem wielu kursów mistrzowskich pracując z wieloma artystami takimi jak: Mikko Luoma, Veli Kujala, Giorgio Delarolle, Stefan Hussong. Mimo młodego wieku, występuje w Polsce oraz za granicą. W 2017 roku otrzymał Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego. Ponadto jest również wielokrotnym stypendystą Prezydenta Miasta Starogard Gdański w dziedzinie kultury. W 2019 roku jego wykonanie utworu ACC-1 Krzysztofa Olczaka, ukazało się na płycie zatytułowanej Krzysztof Olczak Solo and Chamber Music for Accordion. W tym samym roku dzięki programowi Erasmus+, rozpoczął studia w Niemczech w klasie prof. Stefana Hussonga. Zdobyte tam doświadczenie bezpośrednio wpłynęło na dalsze losy młodego artysty. Po powrocie do Polski został laureatem Uczelnianego Konkursu Akordeonowego Miniatura, a już 4 miesiące później zdobył I nagrodę w Konkursie Akordeonowym AkordeON-Line. W maju 2021 roku jako najlepszy dyplomanta występował z Orkiestrą Filharmonii Lubelskiej wykonując Concerto Classico Bronisława Kazimierza Przybylskiego. Charakterystyką wykonawcy jest jego wrodzona wrażliwość oraz wszechstronność. Prezentuje szeroki repertuar od muzyki dawnej do współczesnej, ale również doskonale odnajduje się w muzyce improwizowanej.