środa, 22 maja 2024. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Sportowe Walki Rycerskie we wrześniu w Malborku!

2021-07-10 11:30:00 (ost. akt: 2021-09-07 12:07:09)

Jako organizatorzy, z prawdziwą przyjemnością informujemy, że Sportowe Walki Rycerskie odbędą się w Malborku w dniach 11-12 września!


Jak już zapowiadaliśmy wcześniej, Malbork po raz drugi w historii będzie gospodarzem tej niesamowicie emocjonującej dyscypliny sportu!
Tylko u nas spotkają się zawodnicy z różnych stron świata by walczyć o tytuł Mistrza w Sportowych Walkach Rycerskich Federacji IMCF!
I tylko u nas zobaczysz prawdziwe pełnokontaktowe walki zgodne z autentycznymi historycznymi regułami turniejowymi! To największe wydarzenie tego typu w Polsce!

Nowa dyscyplina sportu walki, inna niż wszystkie
Medieval Combat – Sportowe Walki Rycerskie – to nowa dyscyplina sportu, która od kilku lat zdobywa coraz więcej fanów i przyciąga większą rzeszę zawodników na całym świecie.
W Polsce turnieje rycerskie z tego typu walkami rozgrywane są od ok. 12 lat, ale ten sport uprawiany jest także w krajach, które ze średniowieczem nie mają nic wspólnego – jak Argentyna, USA, Nowa Zelandia czy Republika Południowej Afryki. Jest to zatem dyscyplina sportu jak wszystkie inne – zawodnik musi skompletować odpowiedni sprzęt i ciężko trenować by osiągać coraz lepsze rezultaty.

Na czym polega fenomen tej nowej dyscypliny sportu? Spośród pozostałych pełnokontaktowych sportów walki, wyróżnia ją przepiękna oprawa. Nie jest to jednak tylko obrazek, martwe tło na którym przeprowadzane są pojedynki rycerzy. Sportowe Walki Rycerskie jak żaden inny sport pozwala widzom przenieść się w czasie do innego świata, który mogą doświadczać wszystkimi zmysłami.

Mistrzostwom towarzyszyć będą średniowieczne rozrywki interaktywne, jak warsztaty tańca, stanowiska, gdzie można przymierzyć zbroję, postrzelać z łuku, powalczyć bezpieczną bronią treningową, wybić monetę, wykuć jakiś przedmiot na kowadle czy wysłać swoje dzieci, by pod opieką doświadczonego animatora przeżyły średniowieczną przygodę.

Ale skupmy się na walkach….
Są one główną atrakcją tego Turnieju. Autentyczność jest ich największą zaletą, odróżniającą od pokazów walk czy rekonstrukcji bitew, które możemy często oglądać w sezonie letnim w okolicach zamków i innych obiektów historycznych. Co oznacza ta autentyczność? To, że zawodnicy stają naprzeciw siebie w szrankach (średniowiecznym ringu), z bronią białą w ręku, która różni się od jej średniowiecznych kopii tylko tym, że jest „zatępiona”. Pojedynki są toczone na pełnej szybkości, ciosy wyprowadzane są z pełną siłą. Tu zwycięża lepszy, ten, który faktycznie pokona swojego przeciwnika. Można sobie tylko wyobrazić, co by się działo, gdyby w takiej walce ciało rycerza nie było chronione ciężką metalową zbroją.
Prawdziwość tego sportu to nie tylko realna, pełnokontaktowa walka, ale także i zbroje zawodników, które muszą spełniać wyśrubowane normy autentyczności historycznej. Założeniem sportu jest dbanie o każdy szczegół, tak by nawet znawcy historii byli usatysfakcjonowani jego autentycznością. Oczywiście sport, jak każdy inny, jest opisany wieloma regulaminami, które mają zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo dla tak ostro walczących rycerzy. Nad ich przestrzeganiem czuwa zespół sędziów, którzy także dokonują przeglądu zbroi i broni zawodników, oceniając czy pozwalają stoczyć bezpieczny pojedynek.

Zasady i konkurencje Sportowych Walk Rycerskich
Konkurencje bojowe rozgrywane podczas Turnieju podzielone są na dwie kategorie: walki indywidualne (pojedynki) i walki grupowe (bohurty). W każdej kategorii rozgrywanych jest kilka turniejów, a więc w pojedynkach mamy trzy konkurencje: walka na miecze i tarcze, na miecze długie (inaczej zwane dwuręcznymi) oraz na broń drzewcową (halabardy). Niezależnie od konkurencji, walka jest na punkty z podziałem na rundy o określonej długości. Upraszczając, wygrywa ten zawodnik, który w czasie całego pojedynku zada więcej ciosów, uderzając bezpośrednio w ciało (dokładniej w zbroję) przeciwnika.

Zupełnie inne zasady są w walkach grupowych. Tu nikt nie liczy trafień, ani nie ma stopera mierzącego czas trwania rundy. Walka trwa, dopóki jedna z drużyn nie powali na ziemię wszystkich zawodników drużyny przeciwnej. Wachlarz ciosów i technik stosowanych w walkach grupowych jest bardziej szeroki od tych z pojedynków. Oprócz ciosów bronią, dozwolone są kopnięcia, rzuty zapaśnicze, wbieganie w przeciwnika, atakowanie tarczą itd., oczywiście wszystko w ramach regulaminów walk. Broń używana przez rycerzy w tych walkach też jest cięższa i bardzo zróżnicowana: można podziwiać topory, buzdygany, tasaki i ciężką broń dwuręczną, której używano na polu bitew sześć wieków temu.

Większości osób może wydawać się, że taka walka to szaleństwo, ryzykowna zabawa która często kończy się poważnymi kontuzjami, a na pewno jest tylko dla wielkich i silnych mężczyzn. Nic bardziej mylnego. Sportowe Walki Rycerskie uprawiają także kobiety, które mają osobne zawody 1 vs 1 (3 konkurencje, dokładnie na takich samych zasadach jak mężczyźni), oraz walki grupowe, jednak tylko w konwencji małych drużyn 3 vs 3. Walczących pań jest oczywiście dużo mniej niż mężczyzn, ale niejednokrotnie stawały już na podium!

Federacja IMCF (International Medieval Combat Federation)
Zawodnicy uprawiający Sportowe Walki Rycerskie na całym świecie, zrzeszeni są
w krajowych organizacjach, które czuwają nad rozwojem tej dyscypliny sportu, organizują krajowe ligi i pojedyncze turnieje, pomagają merytorycznie ośrodkom treningowym
i opiekują się kadrami narodowymi, reprezentującymi dane państwo na międzynarodowych turniejach. Wszystkie te krajowe organizacje tworzą razem International Medieval Combat Federation, która zajmuje się wyznaczaniem kierunków rozwoju sportu, regulaminami walk, promocją na poziomie międzynarodowym, a przede wszystkim – organizacją raz do roku Mistrzostw Świata, które mają na celu wyłonić najlepszych rycerzy we wszystkich turniejowych konkurencjach.

Przypomnijmy…
W roku 2014 IMCF zorganizowała swoje pierwsze Mistrzostwa w Hiszpanii, na zamku Castillo de Belmonte, w centralnej części kraju. W zawodach wystawiło swoje reprezentacje 18 krajów, m.in. Polska, Francja, Włochy, Dania, Niemcy, nie zabrakło także rycerzy z innych kontynentów, np. z Nowej Zelandii, USA czy Japonii. Polska zajęła na tej imprezie drugie miejsce w klasyfikacji generalnej (za USA), z dorobkiem dwóch złotych, czterech srebrnych i jednego brązowego medalu.
Mistrzostwa były wielkim wydarzeniem na skalę regionu i całego kraju. Turniej odwiedziło 26 000 widzów, relacjonowała go na żywo jedna z hiszpańskich telewizji, a dzięki obecności agencji Reuters, materiały z Mistrzostw ICMF ukazywały się w dziennikach i mediach na całym świecie.

Mistrzostwa Świata IMCF 2015 na Zamku w Malborku
Federacja IMCF szukając odpowiedniego miejsca spełniającego warunki postawione przez jej władze, zdecydowała, że w roku 2015 zorganizuje Mistrzostwa w jednym z państw Europy Środkowej. Ostatecznie zdecydowano się na podpisanie umowy z Muzeum Zamkowym
w Malborku, gospodarzem najokazalszej twierdzy średniowiecznej w Polsce, największego ceglanego zamku świata, znajdującym się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Mistrzostwa IMCF w Malborku trwały 4 dni. W długi weekend majowy, do Malborka zjechało ponad 700 walczących wraz ze swoimi drużynami. 26 krajów. 6 kontynentów,
Razem z nimi na turniej przybyło ok. 1200 rekonstruktorów, którzy zapewnili oprawę Mistrzostw i liczne atrakcje dla publiczności.

Kolejne wydarzenia odbywały się w Portugali (2016), Danii (2017), Szkocji (2018) i Ukrainie (2019) zawsze gromadząc wielu widzów zainteresowanych wyjątkową formą walk.

IMCF a COVID…
W ostatnim czasie Mistrzostwa miały odbyć się w czerwcu 2020 roku w Hiszpanii (Castillo de Belmonte) i w maju 2021 w Polsce (Malbork).
Niestety, Castillo de Belmonte zmuszone było najpierw przełożyć a następnie odwołać Mistrzostwa ze względu na duży wzrost zachorowań.
Wraz z Prezydium Federacji IMCF skrupulatnie śledziliśmy informacje o sytuacji w krajach, które już zgłosiły swój udział w Mistrzostwach w Malborku. Wszyscy walczący są już po szczepieniach, liczba uczestników będzie mniejsza, ale nie chcemy stracić tak wyjątkowej imprezy.

Zmieniona formuła.
Dlaczego Turniej a nie Mistrzostwa? Jak już wspomnieliśmy wcześniej, epidemia SARS-CoV-2 pomieszała plany nam i Hiszpanom. Formuła Mistrzostw Świata to udział walczących ze wszystkich kontynentów. Niestety, na chwilę obecną nie wszystkie kraje mają możliwość przyjechać do Polski by wziąć udział w wydarzeniu. Nie chcemy już jednak czekać! Nie chcemy kolejny raz odwoływać tego turnieju!
Dlatego z ogromną przyjemnością informujemy, że 10 lipca wystartowała sprzedaż biletów!

Historia osiągnięć Rycerskiej Kadry Polski:
Hiszpania 2014: 2 złote (Marcin Waszkielis miecz długi i miecz tarcza), 4 srebrne i jeden brązowy medal.

Malbork 2015: 6 złotych, 3 srebrne i 1 brązowy - Polska zdominowała Mistrzostwa, zdobywając medale w każdej kategorii w której te medale były rozdawane. Jeden jedyny raz zdobyła na Mistrzostwach IMCF pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej.

Portugalia 2016: Złoto, srebro i 3 brązy. Niezawodny Marcin Waszkielis złoto w 1vs1 miecz tarcza i brąz w mieczu długim. Kobiety srebro w 3vs3, mężczyźni brąz w 5vs5 i Kamila Henkelman brąz w miecz tarcza.

Dania 2017: 2x Złoto Marcin Waszkielis w Miecz Tarcza i Grzegorz Krasowski miecz długi, 2x srebro 5vs5 i 10vs10, 1 brąz (16vs16).

Szkocja 2018: 2x srebrny medal (Marcin w 1vs1 miecz tarcza i żeńskie halabardy), 2x brąz (miecz długi mężczyźni, miecz tarcza kobiety)

Ukraina 2019: 2x złoto (Marcin Waszkielis Miecz Tarcza i Piotr Kriger miecz długi) 3x srebro (5vs5, 10vs10, 16vs16)

Zapraszamy 11 i 12 września do Malborka!
Sprzedaż biletów wystartowała!
Informacje na stronie www.imcf.pl

http://m.82-200.pl/2021/08/orig/plakat-v24-08-21-imcf-7358.jpg