Sobota, 9 grudnia 2023. Imieniny Anety, Leokadii, Wiesława

ZUS już przyjmuje wnioski o „300 plus”

2021-07-02 12:34:32 (ost. akt: 2021-07-02 12:34:52)

Świadczenie z programu „Dobry Start” w wysokości 300 zł przysługuje - raz w roku - na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Obecnie wsparcie otrzymuje ok. 4,5 mln polskich dzieci.

Od tego roku wniosek o świadczenie z programu "Dobry Start" można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Świadczenia będą wypłacane tylko na rachunki bankowe.

Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pomogą zainteresowanym w założeniu profilu na PUE i poprawnym wypełnieniu wniosku o świadczenie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Poczta Polska oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podpisali listy intencyjne, dzięki którym w wybranych placówkach Poczty oraz KRUS możliwe będzie uzyskanie pomocy w złożeniu wniosku o tzw. świadczenie „300 plus”. Podobnie będzie w niektórych urzędach gmin i podległych im placówkach.

Wnioski o „300 plus” można składać od 1 lipca do 30 listopada 2021 r. Na PUE ZUS działa specjalny kreator wniosków o świadczenia z „Dobrego Startu”. System poprowadzi użytkownika przez cały proces krok po kroku To pozwoli uniknąć błędów przy ubieganiu się o świadczenie.

Na wniosku – oprócz innych danych –należy podać: numer rachunku bankowego, na który wpłynie świadczenie, adres mailowy oraz numer telefonu - czyli dane, które będą potrzebne do kontaktu w sprawie wniosku.

Informację o przyznaniu świadczenia będzie można znaleźć w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS. Również wtedy, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.