Wtorek, 23 lipca 2024. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Dzień Sąsiada 2021 i Kronika Rewitalizacji

2021-06-29 09:29:32 (ost. akt: 2023-02-10 11:18:28)

Serdecznie zapraszamy Mieszkańców do udziału w projekcie współtworzenia kroniki obszaru rewitalizacji oraz Dniu Sąsiada połączonym z programem dla dzieci i młodzieży oraz Café Sąsiada dla dorosłych.

Chcielibyśmy, aby w kronice znalazły się zarówno ważne wydarzenia dla całego obszaru jak i indywidualne wspomnienia, które uważacie Państwo za ważne.

Dlatego od 1 lipca do 31 lipca i od 16 sierpnia do 31 sierpnia w godzinach 10.00-14.00 i od 1 września do 15 września w godzinach 12.00- 18.00 w świetlicy przy ul Sienkiewicza 43 będziemy zbierać materiały do kroniki.

Zachęcamy Państwa do przynoszenia zdjęć i innych pamiątek, które będą przyjmowane przez wychowawców, opisywane, skanowane i oddawane mieszkańcom.
W efekcie końcowym powstanie kronika w formie elektronicznej dostępna dla wszystkich mieszkańców Malborka.

Dzień Sąsiada 2021
Natomiast 17 lipca 2021 zapraszamy wszystkich Mieszkańców na Plac 3 Maja w godzinach 11.00 - 15.00 na Dzień Sąsiada 2021.

To pierwsze takie wydarzenie w Malborku będzie okazją do spotkania sąsiadów znanych i nieznanych, wspólne wypicie kawy lub herbaty w Cafe Sąsiad, zapoznania się z pracą świetlicy przy ul Sienkiewicza 43 i Klubem Młodzieżowym w Wieży.

Dla uczestników przewidziane są gry i konkursy z nagrodami, zabawy i animacje dla dzieci i młodzieży Kulminacyjnym wydarzeniem podczas Dni Sąsiada będzie wspólne zdjęcie sąsiadów.

Dzień Sąsiada to także okazja na zbierania zdjęć do Kroniki obszaru rewitalizowanego, również tego dnia można będzie przynosić zdjęcia, które po zeskanowaniu zostaną oddane właścicielom.
Natomiast na przełomie września i października zaprezentowana zostanie Mieszkańcom kronika obszaru rewitalizacji w wersji on-line, z której będą mogli korzystać mieszkańcy. Kronika pozwoli na lepsze poznanie dzielnicy i jej mieszkańców

- Pomysł na tego typu imprezę już dawno „chodził mi po głowie”. Czas pandemii trochę przesunął go w czasie - mówi Anna Olkowska-Jacyno specjalista ds. rewitalizacji. Zaproponowałam naszemu partnerowi społecznemu ZHP Chorągwi Gdańskiej zaangażowanie do projektu naszego ogromnego potencjału czyli młodzieży, rodziców , ale także seniorów, którzy aktywnie wspierają działania obydwu placówek. Projekt częściowo zostanie dofinansowany przez Urząd Miasta Malborka w ramach środków z ogłoszonego konkursu dla organizacji pozarządowych na wspieranie działań animacyjnych i integrujących społeczności lokalne z obszaru rewitalizacji. Zresztą to nie jedyne działanie w ramach tego konkursu. Również ciekawym wydarzeniem będą spacery historyczne po dzielnicach w obszarze rewitalizacji, które będzie realizował Odział Przewodnicki PTTK im Stefana Dubyny.

- Dzień Sąsiada to pomysł ZHP Chorągwi Gdańskiej przeniesienia sprawdzonych działań w Europie na grunt obszaru rewitalizowanego w Malborku. – dodaje Beata Matyaszczyk z ZHP Chorągwi Gdańskiej.
Idea Dnia Sąsiada narodziła się we Francji w 1999 roku. Członkowie Europejskiej Federacji Solidarności Lokalnej (European Federation of Local Solidarity EFLS) zauważyli, że ludzie coraz częściej oddalają się od siebie, więzi społeczne rozluźniają się. Sąsiedzkie święto miało to zmienić, pomóc nam zbliżyć się do siebie. Pomysł EFLS okazał się sukcesem – od 2004 roku święto obchodzone jest w całej Europie i z roku na rok rozprzestrzenia się po świecie. Do Gdańska idea sąsiedzkiego święta dotarła w 2006 roku. Teraz chcemy zaszczepić ten pomysł w Malborku. W ramach Dni Sąsiada stworzymy przestrzeń do spotkania i rozmowy. Przygotujemy zaproszenia, zapewnimy kawę i herbatę, konkursy i gry dla każdego, animacje dla dzieci.
Zapraszamy wszystkich sąsiadów do wspólnego świętowania, prosimy zaproście tych do których nie dotarło nasze zaproszenie, będzie miło jak przyjdziecie z koszykiem piknikowym, np. samodzielnie upieczonym ciastem. Kochani Sąsiedzi przynieście też zdjęcia do naszej wspólnej kroniki.

http://m.82-200.pl/2023/02/orig/beznazwy-1-9066.jpg