Czwartek, 25 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

10 lipca w Karwanie ponownie zagości Rock Opera Krzyżacy jr.

2021-06-22 13:28:43 (ost. akt: 2021-06-23 10:06:33)
plakat ze zdjęciem występujących i informacjami o spektaklu

plakat ze zdjęciem występujących i informacjami o spektaklu

10 lipca br. o godz. 16.00 oraz 19.00 na scenie w Przyziemiu Karwanu będzie można ponownie zobaczyć spektakl Rock Operę Krzyżacy jr. Muzeum Zamkowe zaprasza w tym czasie również na Jarmark Rzemiosła (8 – 11 lipca 2021 na Wałach von Plauena). Organizatorami wydrzenia są Muzeum Zamkowe w Malborku i Malborskie Centrum Kultury i Edukacji.

Spektakl z niezwykle ciekawą i nowoczesną scenografią multimedialną oparty jest na przedstawieniu KRZYŻACY ROCK-OPERA, do którego libretto napisał Marcin Kołaczkowski. Autorem muzyki jest Hadrian Filip Tabęcki, a słowa pieśni napisał Jacek Korczakowski.

Wokaliści i instrumentaliści biorący udział w tym projekcie to uzdolniona muzycznie młodzież z Malborka, głównie ze studia wokalnego „Balbiny” i I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku oraz tancerki z zespołu „Bursztynki”. Przedstawienie reżyseruje Maria Seibert we współpracy z Violettą Jankowiak, Agatą Kujawą i Tadeuszem Seibertem. Libretto zaadoptowały Maria Keńska-Wyszyńska i Monika Pozorska.

Bilety na przedstawienie w cenie 20,00 zł normalny i 10,00 zł ulgowy do nabycia w kasie Muzeum Zamkowego w Malborku lub on-line na stronie MZM.

Widowisko było jednym z głównych punktów Dni Malborka w 2019 r. i zostało powtórzone w grudniu tego samego roku zarówno w Sztumie jak i w Malborku. Spektakl zdecydowanie przypadł do gustu oglądającej go publiczności. Śmiało można powiedzieć, że „Rock Opera Krzyżacy jr.” zrealizowana przez Malborskie Centrum Kultury i Edukacji była wielkim wydarzeniem artystycznym i ogromnym sukcesem wykonawców.

Temat Krzyżaków w Malborku to żadna nowość. Wszyscy znamy też powieść Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem oraz jej słynną ekranizację. Losy Zbyszka, Danusi, Jagienki, Juranda i pozostałych bohaterów śledziło wiele pokoleń, teraz zmierzyła się z nimi młodzież z Malborka.

Jest to opowieść o miłości szczerej, niewinnej i zaskakującej. O świecie, w którym dobro musi się zmagać ze złem. Opowieść o czasach, kiedy Krzyżacy po poskromieniu pogańskich Prusów, osiedlili się na podbitych ziemiach, stworzyli tu własne państwo i stali się zagrożeniem dla Polski oraz Litwy.

„Krzyż nie to miał znaczyć, miał nadzieję dać, a nie krzyk rozpaczy z gorejących miast…” – te słowa jednej z piosenek doskonale obrazują czasy panowania Zakonu według Sienkiewicza, w tym duchu toczy się również akcja całego musicalu, a symboliczne dwa nagie miecze stają się zapowiedzią bliskiej klęski Krzyżaków.

W spektaklu nie brakuje emocji i głębokich uczuć – miłości i nienawiści, strachu i odwagi, radości i smutku, honoru i jego utraty. Nie brakuje też dobrej muzyki i utworów, które niosą ze sobą głębokie przesłania. Jest to wprawdzie historia sprzed wielu lat, jednak problemy i dylematy młodych bohaterów, choć osadzone w innych realiach, są jak najbardziej aktualne. I to właśnie młodzież chce przekazać innym.

Poniżej galeria zdjęć ze spektaklu 13 grudnia 2019 r. w Przyziemiu Karwanu