Niedziela, 28 maja 2023. Imieniny Augustyna, Ingi, Jaromira

Gady na praktycznej lekcji biologii w I LO

2017-03-01 11:08:56 (ost. akt: 2017-03-01 11:13:06)

Przedstawiamy relację uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku z niecodziennej lekcji biologi:

W piątek, 24 lutego br., klasy drugie o profilu biologiczno-chemicznym uczestniczyły w niecodziennych zajęciach. Podsumowanie omawianych na lekcji pierwszych owodniowców przygotowali Karolina Dudzik oraz Krzysztof Sobuń z klasy 2e. Niczym prawdziwi eksperci zaprezentowali nam hodowane przez siebie gady.

Karolina scharakteryzowała agamę brodatą, odmianę red-orange. Oprócz podstawowych informacji na temat hodowli, charakterystyki gatunku, odżywiania i rozmnażania, mogliśmy usłyszeć zabawne historie związane z Simbą - pupilem naszej koleżanki.

Krzysztof przedstawił nam swojego żółwia ozdobnego - Franka (podgatunek żółtolicy). Poznaliśmy budowę szkieletu zwierzęcia oraz specyfikę żywienia. Nie zabrakło nawet ciekawostek o największym i najstarszym żółwiu. Wszyscy z ogromnym zaciekawieniem słuchali wykładów oraz oglądali zdjęcia.

Następnie przyszedł najbardziej wyczekiwany przez wszystkich moment. Mogliśmy z bliska przyjrzeć się tak niezwykłym istotom, a nawet ich dotknąć! Ze zdziwieniem i ekscytacją patrzyliśmy jak Simba bardzo szybko zjada podawane przez Karolinę pęsetą świerszcze bananowe.

Na koniec nasi ,,wykładowcy" otrzymali gromkie brawa. Opieka nad mieszkańcami terrarium wymaga sporo wysiłku i czasu. Teraz wiemy, że większość gadów można hodować w domu, lecz wszystkie potrzebują indywidualnego traktowania. Każdy gatunek jest przystosowany do różnych warunków klimatycznych i w terrariach należy jak najlepiej odtworzyć środowisko naturalne. Takie lekcje sprawiają, że jesteśmy bliżej otaczającej nas przyrody, a przede wszystkim zyskujemy nowe doświadczenia.


Tekst: zespół redakcyjny I LO w Malborku
zdjęcia: archiwum I LO w Malborku