Niedziela, 14 lipca 2024. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

Zaproszenie do literacko-radiowej przygody. Narodowe Czytanie 2021

2021-06-10 09:22:18 (ost. akt: 2021-06-10 09:29:52)
książki oraz pióro

książki oraz pióro

Miejska Biblioteka Publiczna w Malborku wraz z Radiem Malbork z Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji po raz dziesiąty włączają się w obchody akcji Narodowego Czytania. Lekturą jubileuszowej jej odsłony jest „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Tradycyjnie teksty z fragmentami lektury można odebrać osobiście lub mailowo w Mediatece-Filii dla Dzieci i Młodzieży (Stare Miasto 42) lub Filii dla Dorosłych (Plac Słowiański 5). Następnie należy umówić się na nagranie w rozgłośni malborskiego radia (lipiec i sierpień).

Jak co roku Prezydent RP skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji:

Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent Andrzej Duda.

Czytanie tekstów polskich lektur w radiu od lat cieszy się dużym zainteresowaniem malborczyków, toteż teksty rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Ich liczba siłą rzeczy jest ograniczona, zatem… kto pierwszy ten lepszy. Zapraszamy do wspólnej przygody!

Narodowe Czytanie – informacje: https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2021/

Kontakt do Biblioteki: 55 272-39-21, mbpf2malbork@wp.pl lub 55 272-35-45 mbpmalbork@op.pl
Kontakt do Radia Malbork: 55 272-67-66

informacja: Miejska Biblioteka Publiczna w Malborku
zdjęcia: oficjalny serwis fotograficzny Kancelarii Prezydenta RP