Czwartek, 20 czerwca 2024. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

W irlandzkim mieście partnerskim Kilkenny rozpoczął się PolskaEire Festival

2021-06-02 15:12:32 (ost. akt: 2021-06-02 15:18:58)
plakat festiwalowy

plakat festiwalowy

2 czerwca br. rozpoczyna się w Irlandii PolskaEire Festival, który od 2016 r. organizowany jest również w partnerskim mieście Malborka Kilkenny. W tym roku, jak większość imprez, przybrał on formułę online. Polsko-irlandzkie działania oraz wszelkie atrakcje będą więc prezentowane głównie w mediach społecznościowych. Impreza potrwa do piątku, 4 czerwca.

Festiwal nawiązuje do tradycji obu państw i ma pokazać jak wiele łączy Polaków i Irlandczyków. W poprzednich latach cieszył się dużym powodzeniem, tym bardziej, że na tych terenach Polonia jest naprawdę liczna i zauważalna.

W organizację Festiwalu zaangażowane jest również stowarzyszenie Twilight Community Group, z którym miasto ma podpisaną tzw. Kartę Porozumienia o Przyjaźni. To właśnie stowarzyszenie koordynuje współpracę partnerską pomiędzy naszymi miastami, a w szczególności jego prezes Murty Brunnan oraz pochodząca z Polski Anna Adamowska.

Warto dodać, że Murty Brennan został w 2020 r. powołany na Honorowego Konsula Rzeczypospolitej Polskiej, a nowy konsulat otwarty został właśnie w Kilkenny. Do tej pory w wymianie z tym miastem uczestniczyły zespoły Secret Garden Singers i Balbiny, z wizytą w Irlandii byli również malborscy przedsiębiorcy a SP nr 5 przeprowadziła zbiórkę książek dla szkoły polskiej.

Działania festiwalowe można śledzić na profilu facebookowym https://www.facebook.com/PolskaEire-Festival-Kilkenny-180877782560420