Sobota, 2 marca 2024. Imieniny Halszki, Heleny, Karola

Przed nami XIX Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej „Wspólne Dziedzictwo Kultury”

2021-06-02 09:24:07 (ost. akt: 2021-06-07 13:05:30)
plakat festiwalowy

plakat festiwalowy

Malborskie Centrum Kultury i Edukacji zaprasza na XIX Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej „Wspólne Dziedzictwo Kultury”, który od będzie się 7 i 8 czerwca br., głównie w formule online. Partnerami tego wydarzenia są Urząd Miasta Malborka, Starostwo Powiatowe w Malborku , Muzeum Zamkowe w Malborku i PTTK Oddział Malbork.

Wróćmy jednak do początków. Idea Festiwalu narodziła się pod koniec 1999. W czerwcu 2000 roku, Młodzieżowy Dom Kultury współpracując z Urzędem Miasta Malborka, zorganizował jednodniową imprezę opartą na średniowiecznych wydarzeniach historycznych miasta - Dzień Kazimierzowski. W 2001 roku były to już dwudniowe Ogólnopolskie Spotkania Muzyki Dawnej odbywające się w salach Muzeum Zamkowego, które po dwóch latach zaowocowały Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Dawnej „Wspólne Dziedzictwo Kultury”.

W tym roku organizowana jest dziewiętnasta edycja Festiwalu. Jest to impreza skierowana głównie do mieszkańców Malborka wraz z ich aktywnym udziałem. W normalnej sytuacji bez koronawirusa dzieci i młodzież w pięknych stylizowanych przebraniach idą ulicami miasta w barwnym korowodzie, biorą udział w licznych warsztatach i konkursach, w grach miejskich, organizowana jest wystawa prac plastycznych.

Festiwal jest też ogromną atrakcją dla turystów. W trakcie jego trwania można posłuchać muzyki dawnej na żywo, posłuchać wiernych replik instrumentów z dalekiej przeszłości, poznać dawne pieśni, tańce i stroje a także zobaczyć różne formy teatralne. Wisienką na torcie był zawsze koncert galowy na zamku, który jest wielkim przeżyciem nie tylko dla odbiorców, ale także dla wykonawców.

Oferta programowa festiwalu zbudowana jest na bazie dziedzictwa kulturowego oraz promocji twórczości dawnej w unikatowym otoczeniu architektonicznym, jakie stanowi zespół Muzeum Zamkowe i relikty Starego Miasta Malborka. Jest wydarzeniem, które wzmacnia tożsamość mieszkańców i rozwija regionalizm. Jest to krok do integracji mieszkańców, do budowania społeczeństwa świadomego swojej bogatej historii oraz traktującego z szacunkiem kulturę innych państw europejskich.

W tym roku ze względu na epidemię Festiwal zostanie przeniesiony z rzeczywistości realnej do wirtualnej. Konkurs muzyczny odbędzie się w formule online, wszystkie prezentacje zespołów będzie można zobaczyć na stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Niestety trzeba było zrezygnować korowodu, Koncertu Galowego i Miasteczka Średniowiecznego. Za to będzie dużo wspomnień, dużo filmów, zdjęć i oczywiście dużo muzyki dawnej nie tylko w mediach społecznościowych ale także w Radio Malbork.

- Mamy nadzieję, że przyszłoroczna, jubileuszowa edycja będzie mogła odbyć się już w normalnych warunkach ze wszystkimi punktami programu i wieloma uczestnikami. Pamiętamy przecież lata, kiedy gościliśmy np. przedstawicieli wszystkich miast partnerskich, kiedy przyjeżdżały do nas zespoły z Rosji, Białorusi, Niemiec, Holandii a nawet Japonii. Na pewno do tego wrócimy – mówi dyrektor artystyczna festiwalu Maria Seibert. - Serdecznie zapraszamy Państwa do śledzenia działań festiwalowych, prezentacji muzycznych, wywiadów na stronach MCKiE, miasta oraz w Radio Malbork. Dzieci i młodzież zapraszamy również do udziału w konkursach z nagrodami. Paradoksalnie w tym roku kultura dawna prezentowana będzie w sposób niezwykle nowoczesny - dodaje.

W tym roku w konkursie muzycznym wystąpią:


1. FAVORITO - BIAŁYSTOK, ZESPÓŁ INSTRUMENTALNY
2. LUNARIS - LĘBORK, ZESPÓŁ INSTRUMENTALNY
3. IL VENTO MUSICALE - ELBLĄG, ZESPÓŁ INSTRUMENTALNY
4. FLAUTI DIVERTENTI - WOLA RASZTOWSKA, ZESPÓŁ INSTRUMENTALNY
5. DISCANTUS - GDYNIA, ZESPÓŁ INSTRUMENTALNO-WOKALNY
6. EFASCINATO - RASZKÓW, ZESPÓŁ INSTRUMENTALNO-WOKALNY
7. LUX ANTIQUA - POZNAŃ, ZESPÓŁ INSTRUMENTALNO-WOKALNY
8. FISTULATORES NOVIENSES - NOWE ZESPÓŁ INSTRUMENTALNO-WOKALNY
9. CANTUS MARIAE - MALBORK, ZESPÓŁ WOKALNY
10. PORTAMENTO - STARACHOWICE, ZESPÓŁ WOKALNY

Zaproszenie na XIX Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej „Wspólne Dziedzictwo Kultury”