Już wkrótce w 10 lokalizacjach Malborka pojawią się kolorowe łąki kwietne, które będą cieszyć nasze oczy dzięki dużemu zróżnicowaniu barw kwitnących roślin. Łąki stanowią nie tylko piękne i pachnące naturalne dywany, są również doskonałym miejscem do życia dla ok. 300 gatunków pożytecznych zwierząt - małych ssaków, gadów, płazów, owadów, oraz zapylaczy, w tym pszczół, które zbierając pyłek pełnią pożyteczną rolę w ekosystemie. Dają także możliwość rozwoju kwietnych chwastów polnych, które w dobie intensywnego użytkowania pól znikają z rolniczego krajobrazu.
- Malborskie łąki zostały już przygotowane i zasiane. Teraz czekamy na pierwsze roślinki, które powinny pojawić się za ok. miesiąc. Założone zostały dwa rodzaje łąk kwietnych: jednoroczne i mieszane. Łąki jednoroczne charakteryzują się szybkim i intensywnym kwitnieniem, ale tylko w roku wysiewu. Pielęgnacja łąki jednorocznej polega głównie na ręcznym usuwaniu niepożądanych roślin – chwastów oraz na jednorazowym koszeniu, które wykonujemy pod koniec sezonu wegetacyjnego. Aby łąka jednoroczna zakwitła w kolejnym roku, należy ją odtworzyć. Natomiast łąki mieszane są rozwiązaniem łączącym szybkie kwitnienie z trwałością. Pielęgnacja tego rodzaju łąki kwietnej w pierwszym roku polega na ręcznym usuwaniu niepożądanych roślin oraz jedno lub dwu krotnym koszeniu w zależności od potrzeby, a w kolejnych latach ogranicza się jedynie do max. dwukrotnego koszenia. W składzie gatunkowym łąk kwietnych znajdziemy następujące rośliny: gatunki obce – np. portulaka wielkokwiatowa, cynia daliowa, kosmos podwójnie pierzasty; gatunki rodzime – np. chaber łąkowy, dzwonek okrągłolistny, krwawnik pospolity; gatunki jednoroczne – np. maczek kalifornijski, len wielkokwiatowy, maciejka dwuroga; i gatunki wieloletnie – np. ślaz piżmowy, mydlnica lekarska, szałwia łąkowa - wyjaśnia Katarzyna Elwartowska z Urzędu Miasta Malborka zajmująca się zielenią w mieście.
Jeśli wspólnie zadbamy o nasze łąki kwietne, nie będziemy ich deptać i niszczyć, to będą ozdobą miasta i wspaniałym widokiem podczas spacerów przez wiele lat!
Na mapie zaznaczone zostały miejsca, w których założono łąki kwietne, w sumie 10 lokalizacji:
1. zielony pas wzdłuż ul. Ledóchowskiej (1500 m²)
2. teren przy ul. Kotarbińskiego (500 m²)
3. park przy ul. Ciepłej (470 m²)
4. park/plac zabaw przy ul. Kwiatkowskiego (1000 m²)
5. skwer na pl. Esperanto (40 m²)
6. teren przy ul. Mickiewicza (135 m²)
7. róg u zbiegu ul. Słupeckiej i Pola (322 m²)
8. "trójkąt" przy zjeździe na dworzec PKP (224 m²)
9. przy boisku i placu zabaw na ul. Andersa (360 m²)
10. róg u zbiegu ul. Słupeckiej i Pola 2 (1527 m²)