Sobota, 9 grudnia 2023. Imieniny Anety, Leokadii, Wiesława

Muzeum Zamkowe w Malborku z Pomorską Nagrodą Muzealną

2021-05-26 08:30:56 (ost. akt: 2021-05-26 08:31:48)

Muzeum Zamkowe w Malborku zostało nagrodzone Pomorską Nagrodą Muzealną, którą co roku wyróżniane są „najlepsze i najważniejsze inicjatyw muzealnych realizowanych na terenie województwa pomorskiego – wystaw, programów edukacyjnych, projektów badawczych, wydawnictw.”

Pomorska Nagroda Muzealna Oddział Pomorski Stowarzyszenia Muzealników Polskich przyznawana jest od 2015 roku. Jej pomysłodawcą był ówczesny prezes Oddziału Pomorskiego SMP – Janusz Trupinda. Od początków istnienia konkursu honorowy patronat nad nim objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Muzeum Zamkowe w Malborku otrzymało Nagrodę za wystawę „SAPIENTIA AEDIFICAVIT SIBI DOMUM Mądrość zbudowała sobie dom...” która dostępna była na zamku między wrześniem a listopadem 2019 roku. Była to pierwsza w Polsce tak obszerna i różnorodna wystawa, podejmująca niezwykle ciekawy i złożony temat krzyżackiego władztwa w Prusach, z całym bogactwem wątków i motywów, jakie składają się na to zagadnienie. Nie bez znaczenia jest fakt, że ekspozycja rozlokowana była we wnętrzach stołecznego malborskiego zamku, co zapewniło prezentowanym na niej zabytkom odpowiedni kontekst merytoryczny oraz wysokiej klasy oprawę estetyczną. Międzynarodowa wystawa, na której znalazło się kilkaset eksponatów zaprezentowała te dwa na pozór sprzeczne ze sobą wymiary władztwa krzyżackiego w Prusach: ideologiczny i praktyczny, stanowiące o wyjątkowości państwa kierowanego w szczytowym okresie jego rozwoju przez kilkuset braci zakonnych.

informacja: Muzeum Zamkowe w Malborku