Piątek, 19 lipca 2024. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

"Młodzież w Pandemii" - kampania w ramach projektu "Malbork na "+" - działania społeczne"

2021-05-13 12:57:34 (ost. akt: 2023-02-10 11:16:25)

Miasto Malbork od ponad trzech lat realizuje projekt rewitalizacyjny, który zmienia nie tylko przestrzeń miejską , ale także świadomość i wrażliwość społeczną mieszkańców.

Jednym z zadań wpisanych w Lokalny Program Rewitalizacji na lata 2017-2023 jest przeprowadzenie kampanii edukacyjnej dla młodzieży i mieszkańców obszaru rewitalizacji budującej poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności i tożsamości.

Pandemia spowodowała, że spotkania, wykłady, prelekcje przygotowane w ramach tego projektu są realizowane w formie online, a następnie rozsyłane do szkół, które przyjęły zaproszenie do projektu.

Do kolejnego nagrania zaproszenie przyjęły Pani Anna Grabowska – psycholog w Szkole Podstawowej nr w1 w Malborku i Pani Katarzyna Gostkowska-Kraczkowska specjalista psychologii uzależnień z Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Malborku.

Dzięki uprzejmości Pana Dyrektora nagranie odbywa się w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 na ul. Żeromskiego w Malborku, w obszarze rewitalizacji. Klasy są puste, placówka też nie tętni życiem, choć w normalnych warunkach byłaby pełna dzieci. Uczniowie powoli wracają do szkoły, a my chcielibyśmy porozmawiać o tym, jakie długofalowe skutki dla dzieci i młodzieży ma wielomiesięczna izolacja? Jak odbudować tę wspólnotę i jak powinny wyglądać pierwsze tygodnie po powrocie dzieci do szkół - czyli do normalności.? Na czym nauczyciele powinni się skupić: na uzupełnieniu braków, czy na integracji?

Prelekcja będzie także próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie jak młodzież powinna sobie teraz poradzić z problemami pocovidowym takimi jak: zanikające więzi koleżeńskie, lęk, brak tożsamości z klasą, fonoholizm, niechęć do powrotu do szkoły. Jak najbliżsi mogą pomóc młodym ludziom w powrocie do normalności. Gdzie i jak szukać pomocy?

Wszystkie poruszane zagadnienia to efekt pytań zadanych młodzieży, nauczycielom i rodzicom, którzy stworzyli taką listy najważniejszych problemów w dobie koronowirusa z jakimi muszą się dziś zmierzyć.
http://m.82-200.pl/2023/02/orig/beznazwy-1-9066.jpg