Wtorek, 5 grudnia 2023. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

W Dzień Europy wspominamy o partnerskich miastach Malborka

2021-05-07 11:36:21 (ost. akt: 2021-05-07 13:02:45)
logo miast partnerskich

logo miast partnerskich

9 maja świętujemy Dzień Europy. Uroczystość ta przypada w rocznicę podpisania historycznej Deklaracji Schumana w 1950 r., która miała uniemożliwić wybuch nowej wojny i była początkiem integracji europejskiej. Robert Schuman był ówczesnym francuskim ministrem spraw zagranicznych. Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

Dzień Europy jest dniem, w którym co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. Prawdziwa integracja jest widoczna między innymi w bliskich kontaktach pomiędzy mieszkańcami Malborka i miast partnerskich. Ta współpraca pokazuje, że prawdziwe zjednoczenie Europy dokonuje się przede wszystkim na poziomie społeczności lokalnej. Tutaj polityka nie ma większego znaczenia, ważne są osobiste kontakty, wzajemne poznanie się, poznanie historii, kultury, zwyczajów i życia codziennego, przez co obalane są uprzedzenia i stereotypy a budowane mosty pojednania i zrozumienia.

Co roku (wyłączając niestety rok pandemii) organizowanych jest wiele wymian i spotkań o różnorodnym charakterze. W Malborku prym wiodą wymiany dzieci i młodzieży, między innymi wymiany szkolne, wymiany sportowe (np. pływacy WOPR Malbork, hokeiści UKS Bombek, piłkarze z Pomezanii), kulturalne (np. zespoły „Balbiny”, „Bursztynki”, „Secret Garden Singers”, malarze i plastycy) jak również wymiany seniorów, mieszkańców, gospodarcze, wymiany stowarzyszeń oraz instytucji. Obecnie planowany jest Szczyt Młodzieżowy Rad w Monheim nad Renem i współpraca tego miasta z Muzeum Miasta Malborka.

Miasta Partnerskie Malborka:

NORDHORN (Niemcy) od 19.06.1995 r.

TROKI (Litwa) od 02.06.1997 r.

SÖLVESBORG (Szwecja) od 02.06.1999 r.

MARGNY LES COMPIEGNE (Francja) od 22.07.2004 r.

MONHEIM NAD RENEM (Niemcy) od 04.06.2005 r.

OFFAGNA (Włochy) od 16.08.2014 r.

KILKENNY (Irlandia) od 17 marca 2017 r.

SWIETŁYJ (Rosja) od 19.07.2019 r.


W Malborku miasta partnerskie są widoczne również w przestrzeni miejskiej. Przy okazji obchodów 10-lecia partnerstwa z Nordhorn w 2005 r. w parku naprzeciw urzędu miasta odsłonięty został Skwer Miast Partnerskich z drogowskazami pokazującymi kierunek do tych miast i liczbę kilometrów. W 2009 r. na Placu Miejskim przy ul. Kościuszki odsłonięte zostały Tablice Miast Partnerskich wmurowane w chodniku wzdłuż barierek. Na wejściu do budynku magistratu znajdują się tabliczki z herbami miast partnerskich a przy wejściu na Salę Posiedzeń Gablota Miast Partnerskich.

Tam znajdują się też nagrody przyznane Malborkowi przez Radę Europy za dobrą współpracę partnerską. Malbork ma 3 takie wyróżnienia - Honorowy Dyplom Rady Europy, który został wręczony w 2008 r. w siedzibie Rady Europy w Strasburgu, Honorową Flagę Rady Europy przekazaną przez przedstawiciela RE w 2009 r. w czasie imprezy Oblężenie Malborka i Honorową Odznakę Rady Europy przekazaną również przez przedstawiciela RE w 2012 r. podczas imprezy Magic Malbork.

W 2009 r. powstało logo miast partnerskich zaprojektowane przez 9-letnią wtedy uczennicę jednej z naszych szkół. Chociaż autorka jest już dorosłą osobą, to logo czyli nasz kwiatek partnerski wzbogacony o nowe flagi jest wykorzystywane do dziś.

Warto dodać, że w ostatnich latach dwóm przedstawicielom miast partnerskich przyznane zostały tytułu Honorowego Obywatel Miasta Malborka. W 2016 r. tytuł ten otrzymał Lebrecht Forke, wieloletni przewodniczący Komitetu Partnerskiego w Nordhorn a w 2018 r. Daniel Zimmermann, burmistrz Monheim nad Renem.

W ostatnim roku zaplanowanych było wiele wymian, niestety pandemia koronawirusa pokrzyżował plany i żadna wizyta nie doszła do skutku. Jest jednak nadzieją, że sytuacja zmieni się na lepsze i wkrótce znowu będzie można organizować spotkania, integrować się, nawiązywać nowe znajomości i przyjaźnie oraz podróżować po całej Europie. Tego życzymy wszystkim z okazji Dnia Europy.