Sobota, 22 czerwca 2024. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Sprawdź tożsamość rachmistrza!

2021-05-07 07:46:57 (ost. akt: 2021-05-07 07:47:55)

Jeśli jeszcze nie spisałeś się przez Internet lub na infolinii spisowej, może do Ciebie zadzwonić rachmistrz spisowy. Chcesz sprawdzić jego tożsamość? Możesz to zrobić poprzez:

- specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://spis.gov.pl/
- kontakt z infolinią spisową pod numerem 22 279 99 99, wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza.
Inne ważne informacje:
• Rachmistrzowie będą dzwonić z numeru 22 828 88 88.
• Jeśli spisałeś się przez Internet albo poprzez infolinię spisową nikt nie będzie do Ciebie dzwonić w sprawie spisu!
• Rachmistrzowie nie będą odwiedzać respondentów w domach aż do odwołania.
• Rachmistrz spisowy ma oficjalny identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe zawierający imię i nazwisko, numer, godło, informację o przetwarzaniu danych osobowych.
• Rachmistrz nie zapyta Cię o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takie pytania mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych.
• W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności rachmistrza spisowego, zaistniały incydent niezwłocznie zgłoś na infolinię spisową lub do właściwego Gminnego Biura Spisowego w swoim miejscu zamieszkania.
Pamiętaj, że zgodnie z ustawą rachmistrzowi nie można odmówić podania danych. Nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo przekazanych danych, są objęte tajemnicą statystyczną.
Każda osoba biorąca udział w spisie ma zapewnioną pełną anonimowość. Osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej niedotrzymanie grożą sankcje, w tym kara pozbawienia wolności.