Wtorek, 27 lutego 2024. Imieniny Gagrieli, Liwii, Leonarda

80. rocznica powstania Związku Polaków „Młody Las”

2021-05-05 14:24:12 (ost. akt: 2021-05-05 21:07:49)
przedstawiciele miasta i Stowarzyszenia pod tablicą upamiętniającą "Młody Las "

przedstawiciele miasta i Stowarzyszenia pod tablicą upamiętniającą "Młody Las "

5 maja br. mija 80. rocznica powstania Związku Polaków „Młody Las”, organizacji założonej między innymi przez Narcyza Kozłowskiego, celem której miała być przede wszystkim tajna oświata, podtrzymywanie ducha polskości i przeciwdziałanie germanizacji młodzieży polskiej przywiezionej na roboty przymusowe jak również działalność propagandowa, sabotażowa i wywiadowcza skierowana przeciwko Niemcom.

Z tej okazji przed Ratuszem Staromiejskim odbyło się uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą „Młody Las”. Wiązanki złożyli przedstawiciele miasta oraz Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego “Młody Las” Oddział Malbork.

Trochę historii…

„Młody Las” to od 1944 r. ostateczna nazwa konspiracyjnej organizacji działającej na terenie Pomorza, głownie w Malborku i jego okolicach w czasie II wojny światowej. Organizacja zrzeszała Polaków wywiezionych na przymusowe roboty z różnych regionów Polski, między innymi Kaszub. Kociewia, Wielkopolski.

„Młody Las” to niejako kontynuacja Tajnego Związku Młodzieży Wiejskiej „Młody Las”, założonego w Rojewie k. Rypina w 1939 r. z inicjatywy młodego nauczyciela Narcyza Kozłowskiego. Kiedy został on wywieziony do Malborka na przymusowe roboty, niezwłocznie (wykorzystując przysługujące przepustki i dni wolne od pracy) nawiązał kontakt z innymi wywiezionymi Polakami. I tak 5 maja 1941 r. Narcyz Kozłowski oraz Aleksander Wiśniewski i Antoni Janowicz podjęli decyzję o powołaniu tajnej organizacji, której nadrzędnym celem miała być tajna oświata, a poprzez nią podnoszenie kwalifikacji, podtrzymywanie ducha polskości, przeciwdziałanie germanizacji przywiezionej na roboty polskiej młodzieży.

Równolegle z edukacją podejmowano działalność propagandową, wywiadowczą, sabotażową, zaś po klęsce Niemców pod Stalingradem przygotowywano się do akcji zbrojnej.

„Młody Las” chociaż miał kontakty z Armią Krajową, to trwałą współpracę podjął z Komendą Główną Polskiej Armii Powstania w Toruniu, która była drugą obok „Gryfa Pomorskiego” polską organizacją wojskową na terenie Pomorza.

źródło: broszura „Śladami Młodego Lasu”, Malbork 2016 r., Stowarzyszenie Kombatanckie Młody Las