Piątek, 13 grudnia 2024. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Badanie opinii mieszkańców województwa pomorskiego dotyczące krajobrazu

2021-04-21 13:36:13 (ost. akt: 2021-04-21 14:47:10)

Zgodnie z art. 38 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym organy samorządu województwa zobligowane są do sporządzenia audytu krajobrazowego. W województwie pomorskim jednostką odpowiedzialną za jego przygotowanie jest Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego. Jednym z celów audytu jest przeprowadzenie charakterystyki i oceny stanu krajobrazów występujących na obszarze całego województwa, a także wskazanie krajobrazów szczególnie cennych, ze względu na swoje wartości przyrodnicze, kulturowe, historyczne lub estetyczno-widokowe, tzw. krajobrazów priorytetowych. Wyniki audytu będą stanowić nie tylko najbardziej kompleksową analizę przestrzeni regionu, ale przede wszystkim, będą znajdowały odzwierciedlenie w instrumentach planowania lokalnego, a także będą mogły również wzmocnić istniejące już narzędzia ochrony oraz kształtowania krajobrazu.

Czy identyfikujemy się ze swoim miejscem zamieszkania?
Czy jest nam raczej obojętne jak wygląda otaczająca nas przestrzeń?
… a może wręcz przeciwnie - zależy nam, aby aktywnie uczestniczyć w jej kształtowaniu?
Co chcielibyśmy w niej zmienić, a co stanowczo powinno być zachowane i otoczone odpowiednią ochroną? Kto powinien mieć wpływ na podejmowanie takich decyzji?
Ile pięknych miejsc odkryliśmy w pobliżu miejsca zamieszkania, nie mogąc już od ponad roku wyjechać na tzw. „drugi koniec świata”?


Aby przedstawić swój pogląd i podzielić się odpowiedziami na powyższe pytania zachęca Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego, które prowadzi obecnie prace nad Audytem Krajobrazowym Województwa Pomorskiego. Celem audytu jest przeprowadzenie charakterystyki i oceny stanu krajobrazów występujących na obszarze województwa, a także wskazanie krajobrazów szczególnie cennych, tzw. krajobrazów priorytetowych. Wyniki audytu będą znajdowały odzwierciedlenie w planowaniu lokalnym, będą mogły również wzmocnić istniejące już narzędzia ochrony i kształtowania krajobrazu. Poza szerokim zakresem analiz wymagającym pozyskania i przetworzenia dużej ilości danych, a także pracami terenowymi, zespół sporządzający audyt chce włączyć mieszkańców do dyskusji na temat krajobrazu i jego pomorskiej specyfiki. Uwarunkowania pandemiczne niestety skutecznie uniemożliwiają organizację wydarzeń i inicjatyw, które były wcześniej planowane i podobnie jak w wielu innych dziedzinach życia, ograniczają je do możliwości i narzędzi, jakie oferuje Internet. Od kilku miesięcy w mediach społecznościowych można śledzić Akcję Krajobraz!, gdzie systematycznie pojawiają się wpisy dotyczące krajobrazu, tego jak go postrzegamy i co na to wpływa. Poza treściami odnoszącymi się do ogólnych pojęć związanych z krajobrazem oraz bieżących tematów wywołujących publiczne dyskusje, prezentowane są tam również konkretne miejsca i elementy, zarówno przyrodnicze, jak i kulturowe, składające się na bogactwo krajobrazowe i tożsamość naszego regionu. W ubiegłym roku, na forum Akcji Krajobraz! przeprowadzony został konkurs fotograficzny „Pomorskie w kadrze”, w którym zgłoszono niemal tysiąc autorskich fotografii ukazujących bogactwo pomorskich krajobrazów, a także zróżnicowane, niekiedy zaskakujące podejście do odkrywania i uchwycenia w kadrze ich walorów. Najlepsze prace wciąż można podziwiać zarówno na facebookowym profilu Akcja Krajobraz!, jak i na stronie internetowej biura (https://pbpr.pomorskie.pl/) gdzie znaleźć można również najważniejsze informacje dotyczące audytu.

Kolejnym pomysłem na włączenie w ogólnowojewódzką krajobrazową dyskusję wszystkich chętnych do zabrania głosu mieszkańców Pomorza - jest anonimowa ankieta internetowa, za pośrednictwem której można wypowiedzieć się w szczególności na temat swojego bezpośredniego otoczenia i tego, jaki mamy do niego stosunek. Pytania ukierunkowane są na lokalny kontekst – tożsamość i swojskość krajobrazu, identyfikowanie się z nim, przywiązanie do jego specyfiki. Są to zagadnienia, których poza obiektywnymi analizami walorów krajobrazowych i ich zagrożeń, również dotyczyć ma audyt, a które trudno zidentyfikować bez czynnego udziału mieszkańców. Zachęcamy więc do poświęcenia krótkiej chwili i wypełnienia formularza – im więcej osób weźmie udział w badaniu, tym bardziej miarodajne będą wyniki, którymi finalnie Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego oczywiście podzieli się publicznie.

Ankieta do wypełnienia

Więcej o badaniu opinii mieszkańców dotyczącym krajobrazu