Niedziela, 3 grudnia 2023. Imieniny Hilarego, Franciszki, Ksawery

Urząd Skarbowy zachęca do załatwiania spraw on-line

2021-04-15 12:14:55 (ost. akt: 2021-04-15 12:51:01)
grafika z laptopem i dłonią klikającą w klawiaturę

grafika z laptopem i dłonią klikającą w klawiaturę

Urząd Skarbowy zachęca petentów do załatwiania swoich spraw przez serwis e-Urząd Skarbowy, a wizytę w urzędzie najlepiej umówić na stronie internetowej podatki.gov.pl. Sprawy można załatwić z każdego miejsca 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Bez wychodzenia z domu on-line można na przykład złożyć roczne zeznanie podatkowe i rozliczyć PIT za 2020 r.

Serwis e-Urząd Skarbowy jest budowany etapami, do września 2022 r. Już teraz oferuje dostęp m.in. do zeznań podatkowych w usłudze Twój e-PIT, e-mikrofirmy, wykazu mandatów karnych. Istnieje możliwość płatności online na rzecz organów skarbowych czy sprawdzenia historii płatności. Można również sprawdzić swoje dane osobowe, które posiada urząd skarbowy. W serwisie złoży się w formie elektronicznej niektóre pisma np. zawiadomienie ZAW-NR, pismo w sprawie wyjaśnienia przeznaczenia wpłaty, wniosek o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań.

W sytuacjach, gdy nie można załatwić swojej sprawy elektronicznie lub przez telefon i trzeba osobiście udać się do urzędu skarbowego, należy umówić się i zarezerwować termin i godzinę swojej wizyty. Najprościej zrobić to przez Internet za pomocą elektronicznego formularza, dostępnego na stronie podatki.gov.pl. W ten sposób szybko i komfortowo załatwi się sprawę, bez konieczności stania w kolejkach i z zachowaniem środków ostrożności.

Wizyty nie trzeba umawiać, jeśli jedynie chce się zostawić dokumenty w urnie (bez potwierdzenia odbioru).

źródło: Ministerstwo Finansów Autor: Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku