środa, 28 lutego 2024. Imieniny Ludomira, Makarego, Wiliany

Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu

2021-04-01 07:11:41 (ost. akt: 2021-04-01 11:29:43)

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Zarówno w Polsce jak i na świecie placówki i fundacje zajmujące się terapią osób autystycznych w tym miesiącu włączają się w różne inicjatywy, konferencje, imprezy kulturalne i sportowe, których celem jest podnoszenie świadomości i wiedzy na temat tego zaburzenia.

Od 2013 roku Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno – Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku również włączał się w obchody tego święta. Na przestrzeni lat razem ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu Się zorganizował szereg imprez, z których największą okazał się Piknik Biegowy i Marsz Nordic Walking Dla Autyzmu. Poza tym włączał się w inicjatywę „zaświeć się na niebiesko”, czyli podświetlenie Muzeum Miasta Malborka, a wcześniej Szkoły Łacińskiej. Stałym punktem programu obchodów niebieskich dni była akcja informacyjna w galerii Dekada oraz publikacje w mediach, odbywały się również koncerty muzyczne i występy teatralne.

Z uwagi na globalną sytuację związaną z pandemią koronawirusa, obchody Światowych Dni Wiedzy Na Temat Autyzmu w Malborku organizowane są zgodnie z panującymi obecnie obostrzeniami, w znacznie okrojonej formie. W miesiącu kwietniu pomnik króla Kazimierza Jagiellończyka oraz główne ulice miasta będą udekorowane na niebiesko. W galerii DEKADA zostanie zorganizowana akcja informacyjna, mająca na celu przybliżenie problematyki autyzmu dla mieszkańców Malborka, w pierwszym możliwym terminie po całkowitym otwarciu

http://m.82-200.pl/2021/04/orig/autyzmfinal-6953.jpg
2 kwietnia Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie

Organizatorzy tegorocznej akcji zapraszają do przez cały kwiecień wszystkich biegaczy, rolkarzy, rowerzystów, kijkarzy i spacerowiczów do aktywności fizycznej.

Koniecznie ubierz coś niebieskiego!
Zrób sobie oryginalne zdjęcie i podeślij je na adres sorw@powiat.malbork.pl

*przesyłając zdjęcie wyrażają Państwo jednocześnie zgodę na publikację swojego wizerunku.

Honorowym Patronatem akcję objęli:
Starosta Powiatu Malborskiego Mirosław Czapla
Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski

Burmistrz Marek Charzewski nawiązując do poprzednich akcji "Zaświeć się na niebiesko dla Autyzmu" zadecydował, że 2 kwietnia podświetlone na niebiesko zostaną okna sali obrad w Urzędzie Miasta. Zapraszamy na wieczorny spacer w okolice Placu Słowiańskiego.