Piątek, 2 grudnia 2022. Imieniny Balbiny, Ksawerego, Pauliny

Kolejni terytorialsi złożyli przysięgę

2021-03-30 10:11:02 (ost. akt: 2021-03-30 10:39:41)

7 Pomorska Brygada Oborny Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio powiększyła swe szeregi o kolejnych terytorialsów. 16-dniową drogę od cywila do żołnierza przeszli ochotnicy z województwa pomorskiego, którzy po złożeniu żołnierskiego przyrzeczenia rozpoczęli służbę w batalionach lekkiej piechoty: 71 blp w Malborku i 73 blp w Słupsku.

Przysięga wojskowa jest jedynym z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. To wyraz patriotyzmu, oddania i zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego. Dzień ten zapisuje się w kartach pamięci każdego żołnierza i ich rodzin jako szczególny, zwieńczający trud, jaki włożyli podczas całego szkolenia, ale także będący początkiem dalszej drogi jako żołnierza Wojska Polskiego.

W niedzielę, 28 marca br. w Słupsku uroczystą przysięgę wojskową złożyło 36 ochotników, którzy zasilą szeregi 7 Pomorskiej Brygady Oborny Terytorialnej. Nowi żołnierze pochodzą nie tylko z czy z obszaru trójmiasta, ale również m.in. z powiatu malborskiego, słupskiego, tczewskiego, chojnickiego, człuchowskiego czy kwidzyńskiego.

Wśród nich znaleźli się nauczyciele, studenci, psycholog, informatyk, arborysta, strażak z OSP i wielu innych. W życiu cywilnym każdy robi coś innego, ale wszystkich łączy jedno - chęć służby Ojczyźnie i lokalnej społeczności.

Pamiętajcie, że każdy kto zdecydował się zostać żołnierzem składa przyrzeczenie, by służyć swojej Ojczyźnie i bliźnim. Przysięga wojskowa, którą dzisiaj złożyliście przypieczętowała wasz trud włożony w ukończenie wyczerpującego szkolenia. Dzisiaj oficjalnie zostaliście żołnierzami Wojska Polskiego i będziecie nimi już do końca życia. Bo żołnierzem się nie bywa, ale się jest. Gratuluje wam decyzji, jaką podjęliście i jednocześnie dziękuję ze zdecydowaliście się służyć w tym trudnym czasie pandemii wspierając naszą lokalną społeczność. Jestem dla Was pełen uznania. – zwrócił się do żołnierzy Dowódca 7 PBOT kmdr Tomasz Laskowski.

Szkolenie podstawowe i uroczysta przysięga wojskowa to dopiero początek żołnierskiej drogi, jaką musi pokonać każdy nowy terytorials. Cały proces szkolenia trwa trzy lata i po tym czasie można uznać ich za w pełni wyszkolonych żołnierzy. W dalszej kolejności doskonalą oni swoje umiejętności w ramach dalszych zajęć rotacyjnych. W pierwszym roku nacisk kładziony jest na zajęcia indywidualne o charakterze ogólnowojskowym. Drugi rok to szkolenia w wybranej przez terytorialsa specjalności. Podczas trzeciego roku żołnierze doskonalą swoją współpracę w ramach różnych pododdziałów. Żołnierze biorą również udział w ćwiczeniach poligonowych oraz powoływani są do zadań realizowanych w ramach funkcjonowania brygady.

Maciej Szalbierz
7 PBOT
Foto: 7 PBOT

http://m.82-200.pl/2021/03/orig/4-6947.jpg