Sobota, 2 marca 2024. Imieniny Halszki, Heleny, Karola

Jak bezpiecznie odwiedzić placówkę ZUSu?

2021-03-23 10:21:20 (ost. akt: 2021-03-23 10:22:11)

Elektroniczne, telefoniczne lub bezpośrednio, ale na konkretną godzinę – każdy sam może zdecydować w jaki sposób chce załatwić swoje sprawy w pomorskich placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W dobie pandemii, ZUS z myślą o bezpieczeństwie swoich klientów oraz pracowników wprowadził szereg nowych rozwiązań, które pozwalają na komfortowy i szybki kontakt z urzędem. W wielu sytuacjach, aby załatwić swoją sprawę nie trzeba wychodzić z domu – wystarczy komputer lub telefon. Osoby, które muszą udać się do ZUS osobiście, mogą zarezerwować wizytę na konkretny dzień i godzinę, unikając w ten sposób oczekiwania i oszczędzając czas.
Każdy kto chce skorzystać z porady eksperta ZUS bez wychodzenia z domu może umówić się na spotkanie online. Wystarczy komputer lub telefon z kamerą i mikrofonem. Żeby się umówić trzeba wejść na stronie zus.pl w zakładkę „e-wizyta”, a następnie kliknąć okienko „umów się na wizytę”. Z wirtualnego spotkana mogą skorzystać także osoby głuche lub słabosłyszące. Do tej pory na Pomorzu e-wizyt odbyło się ponad 2,5 tys. W całym kraju tę formę kontaktu wybrano przeszło 42 tys. razy. Za wdrożenie e-wizyt, ZUS otrzymał wyróżnienie European Quality Certificate 2020.

Swoje sprawy można załatwić również telefoniczne, poprzez Centrum Obsługi Telefonicznej. Należy wybrać numer telefonu 22 560 16 00 a następnie tonowo temat rozmowy. Telefonicznie możemy uzyskać informację z zakresu rent i emerytur, zasiłków, ubezpieczeń oraz obowiązków płatnika składek. Pełne informacje w swojej sprawie można otrzymać przez telefon po podaniu identyfikatora Platformy Usług Elektronicznych i hasła (PIN) COT. W pozostałych przypadkach pracownik będzie mógł podać tylko informacje ogólne.
Bardzo wiele spraw można załatwić również poprzez PUE ZUS. Jeśli ktoś nie ma jeszcze konta, może je zarejestrować w każdej chwili za pomocą profilu zaufanego, podpisu elektronicznego lub bankowości elektronicznej. Można to zrobić również w placówkach ZUS korzystając z pomocy pracowników.
W razie potrzeby, placówki ZUS można odwiedzić także osobiście. Najlepiej umówić się na konkretny dzień i godzinę. Można to zrobić przez PUE ZUS lub telefonicznie. Wizyty do placówek gdańskiego oddziału można rezerwować pod numerem 58 307 86 60, natomiast słupskiego pod numerem 506 000 791. Na wskazany przez nas numer telefonu otrzymamy SMS z terminem oraz numerem rezerwacji wizyty. Zawiera on 10 cyfr, które należy wpisać na ekranie urządzenia do wydawania numerków w placówce. Jeśli klient nie ma jeszcze konta na PUE, na wizytę może umówić się najwcześniej 6 dni przed jej terminem.

Obsługa bezpośrednia w placówkach ZUS jest realizowana przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. Klienci są wpuszczanie pojedynczo, muszą mieć maseczki zasłaniające nos i usta. Przy stanowisku może przebywać tylko jedna osoba (za wyjątkiem opiekunów osób z niepełnosprawnością, tłumaczy języka migowego, pełnomocników lub rodzica z dzieckiem).

Szczegółowe informacje o formach kontaktu z ZUS dostępne są na stronie internetowej.