Niedziela, 4 czerwca 2023. Imieniny Christy, Helgi, Karola

Młodzież ZSP 3 na europejskiej lekcji w Strasburgu

2021-03-16 15:25:17 (ost. akt: 2021-03-16 15:29:08)

Gdy na przełomie 2019 i 2020 roku uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Malborku po raz drugi przystępowali do konkursu Euroscola, w pamięci mieliśmy jeszcze pełną wrażeń wizytę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu i możliwość udziału w plenarnych obradach młodzieży z krajów Unii Europejskiej. Jednak, tak jak wszystkie plany, również ten musiał zostać dostosowany do panujących globalnie warunków i zamiast wycieczki po Europie, 12 marca 2021 roku dziesięcioro laureatów konkursu wraz z opiekunkami projektu – p. Iwoną Krauze i p. Agnieszką Jeromin – wzięło udział w wydarzeniu Euroscola online, które swoją treścią nie ustępowało na krok spotkaniu na żywo.

Na początku wydarzenia David Maria Sassoli, Prezydent Parlamentu Europejskiego, przywitał uczestników z 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej, kierując do młodych ludzi bardzo ważne słowa podziękowania – obecności i zaangażowania w problemy europejskie, życząc im dalszej otwartości i chęci jednoczenia pomysłów poza granicami swoich krajów.
Kolejnym punktem spotkania był wywiad z wiceprezydent Parlamentu Europejskiego – Katariną Barley. Uczestnicy Euroscoli mieli możliwość zadawania pytań „na żywo”, czego rezultatem była bardzo ciekawa i konstruktywna sesja poruszająca szeroki zakres zagadnień – od tożsamości europejskiej, poprzez prawa kobiet, kondycję systemu edukacji w krajach europejskich, a na bieżących działaniach związanych z pandemią skończywszy.
Głównym tematem spotkania młodzieży była debata na temat: „Strengthening EU Solidarity in times of emergency: do we need to commit more?” („Wzmacnianie solidarności Unii Europejskiej w sytuacjach nadzwyczajnych: czy musimy poświęcić więcej?”). Ekspert do spraw planowania strategicznego z Parlamentu Europejskiego – Antoine Cahen – stanął przed niełatwym zadaniem odpowiedzi na pytania oraz odniesieniem się do słów młodych Europejczyków zaniepokojonych wieloma aspektami codziennego życia i przyszłości, szczególnie w kontekście regulacji prawnych związanych z pandemią.

Dzięki ciekawej formie przygotowanego spotkania, a przede wszystkim dzięki zaproszeniu na nie, które otrzymaliśmy z Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Warszawie, mogliśmy wziąć udział w niezwykle ważnej i wartościowej lekcji europejskiej online oraz podzielić się naszymi spostrzeżeniami i obawami dotyczącymi życia w dzisiejszej Europie.