Niedziela, 4 czerwca 2023. Imieniny Christy, Helgi, Karola

Spotkanie sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli bibliotekarzy szkół powiatu malborskiego, sztumskiego i tczewskiego.

2021-03-12 12:03:21 (ost. akt: 2021-03-12 12:33:33)

W dniu 10 marca 2021 r. odbyło się spotkanie uczestników sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy powiatu malborskiego, sztumskiego i tczewskiego organizowane przez w PBW w Malborku. Z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 spotkanie nie odbyło się tak jak planowano stacjonarnie, ale za pośrednictwem Internetu. Warsztaty w formie zdalnej były realizowane z wykorzystaniem platformy ClickMeeting.

Pierwsza część spotkania była poświęcona zagadnieniom związanym z działalnością bibliotek szkolnych i pedagogicznych w czasie epidemii koronawirusa. Omawiano i dzielono się pomysłami na temat tego jak radzą sobie w tym nowym i niełatwym czasie bibliotekarze. Nauczyciele chętnie dzielili się przykładami dobrych praktyk oraz nowymi umiejętnościami. W trakcie spotkania zaprezentowano działania edukacyjne malborskiej filii zaistniałe w strefie wirtualnej. Szkolenie było dobrą okazją do uaktualnienia wiedzy na temat nowości na rynku wydawniczym oraz tych dostępnych w pedagogicznej bibliotece w Malborku. W dalszej części spotkania omówiono m.in. sprawy związane ze skontrum bibliotecznym oraz co zrobić ze starymi podręcznikami zalegającymi w bibliotekach szkolnych. Koordynator sieci p. Agnieszka Predygier przedstawiła nowatorskie sposoby wykorzystywania TIK w pracy z uczniami, które wpływają na zwiększenie różnorodnej aktywności uczniów. Na zajęciach pokazała sposoby sprzyjające rozwojowi wyobraźni przestrzennej, myślenia abstrakcyjnego u dzieci za pomocą skanowania w 3 D.

W marcowym spotkaniu wzięło 25 nauczycieli bibliotekarzy. Tradycyjnie kolejne szkolenie potwierdziło jak ważna jest skuteczna praca w zespole, wzajemna wymiana doświadczeń. Podczas spotkania możliwe było także zaplanowanie dalszych działań wciąż rozrastającej się sieci.