Poniedziałek, 27 marca 2023. Imieniny Ernesta, Jana, Marka

ZUS wznawia wyjazdy na rehabilitację w ramach prewencji rentowej

2021-03-05 09:27:23 (ost. akt: 2021-03-05 09:26:56)

Od 15 marca Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznawia wyjazdy do ośrodków rehabilitacyjnych w systemie stacjonarnym. Osoby, które będą z nich korzystać muszą jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Osoba skierowana na rehabilitację leczniczą w systemie stacjonarnym otrzyma z ZUS zawiadomienie o skierowaniu wraz z ulotką informacyjną. Takie zawiadomienia dostaną również Ci, którzy otrzymali je wcześniej, a ze względu na wstrzymanie wyjazdów nie mogli z nich skorzystać.

Po otrzymaniu zawiadomienia należy przekazać swój numer telefonu do oddziału ZUS, który skierował na rehabilitację lub do ośrodka rehabilitacyjnego, do którego zostało wystawione skierowanie.

Warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej w systemie stacjonarnym jest negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2. Dlatego przed wyjazdem do ośrodka konieczne jest wykonanie testu. O zleceniu wykonania testu poinformuje ośrodek rehabilitacyjny.

Test jest bezpłatny. Aby go wykonać należy zgłosić się do punktu pobrań nie wcześniej niż cztery dni przed terminem rozpoczęciem turnusu rehabilitacyjnego.
Na badanie trzeba zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem oraz zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą. O wyniku testu poinformuje telefonicznie ośrodek rehabilitacyjny.

Co ważne, nie należy planować wyjazdu zanim ośrodek nie poinformuje o negatywnym wyniku testu. Osoby, które przebywają na kwarantannie albo w izolacji muszą pozostać w domu. Ci, którzy nie mogą jechać na rehabilitację również powinni poinformować o tym ZUS.

Istotne jest również, aby poinformować ośrodek rehabilitacyjny o ewentualnej zmianie numeru telefonu.