Niedziela, 21 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem. Pamiętajmy o profilaktyce!

2021-02-04 09:46:43 (ost. akt: 2021-02-04 12:19:18)
grafika z datą i nazwą "Światowy Dzień Walki z Rakiem"

grafika z datą i nazwą "Światowy Dzień Walki z Rakiem"

W czwartek (4.02) obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day). Święto zostało ustanowione w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Co roku, tego dnia lekarze zachęcają do przeprowadzania badań profilaktycznych.

W Polsce wciąż wiele nowotworów wykrywanych jest za późno, choć świadomość ludzi o potrzebie wykonywania badań jest coraz większa.

Pozwalają one wykryć chorobę wcześniej, co daje pacjentom większe szanse na wyleczenie. Obecnie głównym powodem wysokiej śmiertelności, wśród chorujących na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby. Zgodnie z najnowszymi danymi Krajowego Rejestru Nowotworów, w Polsce odnotowano ponad 164 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe oraz prawie 100 tys. zgonów nowotworowych. Nowotwory złośliwe nadal stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce. Umiera na nie aż 27,3% mężczyzn i 24,1% kobiet.

Niepokojącym zjawiskiem jest wzrost zachorowalności na raka jelita grubego u obojga płci. Nowotwory jelita grubego i odbytu są trzecim najczęściej występującym na świecie nowotworem u mężczyzn i drugim u kobiet.

Na stronie https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne sprawdź, gdzie można wykonać bezpłatne badania profilaktyczne w ramach Populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi oraz w ramach Populacyjnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy.

Źródła informacji ze stron:
https://www.onkonet.pl/n_n_wcd_2021_rak_z_komorek_merkla.php
https://www.wrotapodlasia.pl/pl/zdrowie/wiadomosci/promocja_zdrowia/402---swiatowy-dzien-walki-z-rakiem.html