środa, 27 września 2023. Imieniny Damiana, Mirabeli, Wincentego

Uroczyste pasowanie na czytelnika w malborskiej „jedynce”

2021-02-02 12:21:36 (ost. akt: 2021-02-02 12:28:20)
grupowe zdjęcie uczniów

grupowe zdjęcie uczniów

29 stycznia 2021 r. odbyło się długo wyczekiwane pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 1 w Malborku. Aby podkreślić uroczysty charakter tej imprezy, dzieci przebrały się za różne postaci z bajek.

W związku z pandemią oraz ze względu na reżim sanitarny i zachowanie właściwego dystansu między osobami, spotkanie odbyło się w salach lekcyjnych, a nie, jak to zawsze bywało, w auli szkolnej. Uroczystość rozpoczęła się od pogadanki, podczas której dzieci zapoznały się z zasadami funkcjonowania biblioteki szkolnej i wypożyczania książek, potrafiły wskazać różnice między biblioteką a księgarnią. W dalszej kolejności pierwszoklasiści wysłuchali wierszyka „Prośby książki” i poznali zasady dotyczące obchodzenia się z książkami. Uczestniczyli także w ruchowej zabawie interpretacji wiersza „Książeczka” K. Pac – Gajewskiej.

Następnie nadszedł długo wyczekiwany moment, przeprowadzano uroczyste ślubowanie. W obecności wychowawców klas uczniowie podnieśli w górę dwa palce prawej dłoni i powtórzyli za nauczycielem-bibliotekarzem słowa uroczystego przyrzeczenia. Po nim nastąpiło pasowanie dzieci na czytelników biblioteki szkolnej. Na pamiątkę tego okazałego wydarzenia, każdy nowy czytelnik otrzymał dyplom oraz okolicznościową zakładkę do swojej książki, przygotowaną przez starszych kolegów, uczniów klas trzecich. Po uroczystości pierwszoklasiści z ogromną ochotą wypożyczali swoją pierwszą książkę z biblioteki.

Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak SP nr 1 w Malborku będzie częstym gościem szkolnej biblioteki i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych, bo „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.