Czwartek, 25 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Wsparcie dla przedsiębiorców, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i jednostek organizacyjnych

2021-02-02 11:46:45 (ost. akt: 2021-02-02 14:44:05)

W związku z panującą sytuacją w kraju –pandemia COVID-19, która dotyka w sposób szczególny osoby prowadzące działalność gospodarczą – Burmistrz Miasta Malborka w ramach swoich możliwości i kompetencji informuje, że przedsiębiorcy, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i jednostki organizacyjne posiadają możliwość ubiegania się o ulgi w spłacie zaległości podatkowych.

O ulgi w spłacie zobowiązania podatkowego określone w ustawie Ordynacja podatkowa (Dz.U z 2020r. poz. 1325) może ubiegać się wyłącznie podatnik danego zobowiązania.
- odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie zapłaty podatku na raty,
- odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę,
- a w szczególnie uzasadnionych przypadkach umorzenie zaległości podatkowej, wraz z odsetkami za zwłokę – tylko w przypadku pomocy de minimis.

WNIOSEK (dot. osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, oraz osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej).

JAK UZYSKAĆ ULGĘ
Każda ulga udzielana jest wyłącznie na indywidualny, uzasadniony i udokumentowany (o opis potwierdzający negatywny wpływ epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 na możliwość terminowego uregulowania zobowiązania podatkowego, oraz wszelkie dostępne dokumenty potwierdzające ten stan) wniosek.

Wniosek o przyznanie ww. ulg składa podatnik. Wniosek powinien zawierać:
- dane identyfikujące wnioskodawcę, wraz z numerem NIP w przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych, Pesel w przypadku osób fizycznych.
- wskazanie formy i rodzaju ulgi o jaką Strona się ubiega. –(forma-pomoc de minimis; pomoc publiczna w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz jej skutków, rodzaj: odroczenie terminu płatności/odroczenie rozłożenie na raty zaległości podatkowej, umorzenie zaległości podatkowej).
- dokładne określenie przedmiotu, o który podatnik się ubiega- czyli określenie rodzaju podatku, okresu czy też kwoty.

Jeśli Strona ubiega się o odroczenie/rozłożenie na raty/umorzenie zaległości podatkowej, wraz z powstałymi odsetkami za zwłokę należy dodać dopisek „wraz z odsetkami”. Przy odroczeniu/rozłożeniu na raty podatnik może zaproponować nowy termin płatności.
- Uzasadnienie wniosku
- Własnoręczny podpis podatnika lub jego pełnomocnika (jeśli w imieniu Wnioskodawcy występuje pełnomocnik musi złożyć pełnomocnictwo szczegółowe na druku PPS-1, dokonać opłaty skarbowej 17,00 zł na konto tut. Urzędu Miasta Malborka i dołączyć potwierdzenie wpłaty.

Załączniki wymagane do wniosku– bez nich wniosek będzie pozostawiony bez rozpatrzenia lub organ wezwie podatnika do uzupełnienia braków. Załączniki, które należy złożyć to:
- dokumenty, które mają przechylić szalę na korzyść podatnika, uprawdopodobniające argumenty przywołane we wniosku;
- sprawozdania finansowe za ostatnie 3 lata obrotowe, sporządzone zgodnie z przepisami o rachunkowości; pełen bilans z podpisem i pieczęcią, rachunek zysków i strat, zestawienie przychodów i rozchodów i wszelkie inne informacje o bieżącej sytuacji finansowej podatnika;
-Oświadczenie o zaprzestaniu lub znacznym ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej w związku z epidemią COVID-19.
-Oświadczenie Wnioskodawcy, że nie naruszał ograniczeń, nakazów i zakazów w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej ustanowionych w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 46a i art. 46b pkt 1–6 i 8–12 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1845 i 2112).
-informację w oparciu o przepisy art. 37 ust.1 pkt. 2 lit „f’ i „g” o finansach publicznych (Dz.U. z 2016r. poz. 1870 ze zm).
- oświadczenie o stanie majątkowym wraz z informacją na temat ilości osób pozostających we wspólnym z podatnikiem gospodarstwie domowym oraz o ich przychodach i wydatkach . (dotyczy podatników będących osobami fizycznymi)
-Zarówno osoby fizyczne, jak prawne mogą przedstawić inne dowody, które zdaniem podatnika mogą mieć wpływ na rozstrzygnięcie sprawy.

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się, z tym że udzielenie ulgi stanowi dla przedsiębiorcy pomoc. W tym celu przedsiębiorca winien określić, z jakiej pomocy chciałby skorzystać.

I. FORMA UDZIELENIA POMOCY - POMOC DE MINIMIS (najczęściej wybierana forma pomocy)
Wnioskodawcy prowadzący działalność gospodarczą ubiegający się o pomoc de minimis oprócz powyższych informacji powinni dołączy również:
-formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis;
-oświadczenie o uzyskaniu lub nieuzyskaniu pomocy de minimis w okresie trzech ostatnich lat;

Podstawa prawna: art. 67a §1 oraz art. 67b §1 pkt. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020r. poz.1325 ze zmianami), obowiązek złożenia powyższych dokumentów wynika z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. Nr. 53, poz. 311ze zmianami.)

II FORMA UDZIELENIA POMOCY- POMOC PUBLICZNA ZWIĄZANA Z ZAPOBIEGANIEM, PRZECIWDZIAŁANIEM I ZWALCZANIEM COVID-19 ORAZ JEJ SKUTKÓW
Wnioskodawcy prowadzący działalność gospodarczą ubiegający się o pomoc publiczną oprócz powyższych informacji z pkt. „jak uzyskać ulgę” powinni dołączyć również wymagane informacje:
- Formularz informacji przedstawionych przy ubieganiu się o pomoc publiczną związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, oraz jej skutków;
- Informacji o wielkości uzyskanej pomocy publicznej mającej na celu zaradzenie poważnym zaburzeniom w gospodarce;
- Informację o trudnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa ubiegającego się o pomoc publiczną mającą na celu zaradzenie, poważnym zaburzeniom w gospodarce;

W przypadku ubiegania się o pomoc publiczną przedsiębiorca musi wykazać, że w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19 u przedsiębiorcy wystąpił spadek obrotów gospodarczych z powodu COVID-19 o co najmniej 25% w dowolnym miesiącu przypadającym po 31 stycznia 2020r.w porównaniu do miesiąca poprzedniego lub analogicznego miesiąca roku poprzedniego”. Ulga w postaci pomocy publicznej w związku COVID-19 dot. podatku którego termin płatności upłynął po 31 grudnia 2019r. i zaległości podatkowej powstałej po 31 grudnia 2019r. Zgodnie z obecnym brzmieniem Komunikatu Komisji Europejskiej termin odroczenia lub spłaty ostatniej raty nie może być późniejszy niż 31 grudzień 2022r.. Pomoc publiczna musi być udzielona przed dniem 30 czerwca 2021r.

Podstawa prawna: art. 67a §1 pkt. 1 i pkt. 2, oraz art. 67b §1 pkt. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020r. poz. 1325 ze zmianami), obowiązek złożenia powyższych dokumentów wynika z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis
(Dz. U. Nr. 53, poz. 311 ze zmianami.)


Wszystkie załączniki dostępne są na Stronie BIP UM Malborka.